Jak założyć firmę przez Internet?

Jak założyć firmę przez Internet?

10 lipca 2023 0 przez Redakcja

Postępująca cyfryzacja administracji publicznej, która przybrała na tempie w ciągu ostatnich lat, ułatwia załatwianie wielu formalności urzędowych. Zamiast wypełniania papierowych formularzy i dostarczania ich osobiście lub za pośrednictwem poczty, można większość spraw załatwić z domu.

Czy elektroniczna rejestracja działalności jest dla każdego? 

Osoba spełniającą wymagania stawiane przed przyszłymi przedsiębiorcami ma możliwość założenia firmy za pośrednictwem Internetu. 

Może to być zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza za pomocą strony rządowej (biznes gov.pl), jak i spółka z o.o., jawna i komandytowa na stronie KRS. 

Opcja rejestrowania jednoosobowej działalności jest bezpłatna. W przypadku spółek należy uiścić opłatę związaną z wpisem do KRS oraz innymi opłatami, jeżeli są przewidziane. 

Istnieje również opcja skorzystania z pomocy pełnomocnika w kancelarii prawnej oraz na portalach oferujących księgowość online lub za pośrednictwem niektórych banków z poziomu konta internetowego. Formalności w takim przypadku zajmują więcej czasu i stanowią wyższy koszt – ze względu na czas i zasoby potrzebne do przetworzenia, sprawdzenia i przesyłania danych.  

Jakie informacje przygotować do zarejestrowania firmy przez Internet? 

Konieczne będzie posiadanie dowodu osobistego lub paszportu oraz podstawowe dane o firmie: 

  • w jakiej branży planowana jest działalność, 
  • ile osób ma być zatrudnionych, 
  • w jaki sposób planowane jest rozliczanie z Urzędem Skarbowym, jaki rodzaj księgowości jest brany pod uwagę,  
  • czy zamierza się korzystać z ulg w ZUS-ie (i ma do nich prawo), 
  • gdzie będzie prowadzona działalność (adres siedziby i oddziałów),
  • gdzie będzie przechowywana dokumentacja firmy m (faktury, rachunki, umowy, dane pracowników, itp.),
  • czy korzysta się pomocy z pośrednikiem. 

Warto szczególnie pomyśleć zawczasu o ofertach <a href=”https://finanse.net.pl/kiedy-warto-zdecydowac-sie-na-fachowa-pomoc-biura-rachunkowego/„>biur rachunkowych</a> lub księgowości online.  

Do ukończenia rejestracji  należy posiadać profil zaufany lub aktywny podpis elektroniczny. W przeciwnym razie konieczna będzie wizyta w urzędzie miasta, gminy lub u notariusza w celu potwierdzenia tożsamości. 

Jak długo trwają formalności związane z rejestracją? 

Jeżeli nie pojawią się dodatkowe zastrzeżenia związane z podanymi informacjami (przeciwwskazania typu: kary za przestępstwa gospodarcze) firma wraz z numer NIP i REGON zostanie wpisana do CEIDG w ciągu 2-3 dni roboczych. Bieżące postępy będą przesyłane na adres mailowy podany we wniosku. Można je także śledzić w Portalu Przedsiębiorcy.

Jak uzyskać potwierdzenie zakładania działalności? 

Informacje udostępniane w rejestrze można uzyskać po zalogowaniu na konto w Portalu Przedsiębiorcy, następnie pobrać w celu wydrukowania lub elektronicznego przedłożenia w wybranej instytucji. Jest to opcja bezpłatna.

Podobnie jak w każdej chwili można wprowadzić zmiany związane z podaniem numeru konta bankowego, adresu biura rachunkowego, kodów PKD czy adresu siedziby. Wszelkiego rodzaju zmiany należy wprowadzać w terminie wyznaczonym przez prawo, w przypadku danych jest to zazwyczaj siedem dni roboczych od momentu powstania zmiany. 

Zakładanie firmy przez Internet zaoszczędza czas, często redukuje koszty związane z zatrudnieniem pełnomocnika (wskazówki dostępne w trakcie rejestracji pomagają rozwiać wątpliwości związane z kwestiami formalnymi) oraz ograniczają konieczność wizyty w urzędach. Osoba zainteresowana taką formą nie jest także ograniczona godzinami otwarcie innych organizacji, można np. dokonać rejestracji w godzinach nocnych albo bez wychodzenia z domu. 

To zdecydowanie udogodnienie, szczególnie dla tych, którzy mają mniejsze doświadczenie i budżet związany z zarządzaniem przedsiębiorstwem.