Biuro księgowe – dowiedz się jak znaleźć takie, które spełni Twoje oczekiwania

Biuro księgowe – dowiedz się jak znaleźć takie, które spełni Twoje oczekiwania

25 czerwca 2020 0 przez Redakcja

Nie każda osoba prowadząca własny biznes lub zarządzająca przedsiębiorstwem musi znać się doskonale na wszystkim. Jednym z trudniejszych aspektów prowadzenia firmy jest księgowości i rachunkowość. W związku z tym, że nie każdy przedsiębiorca czuje się na siłach, aby samodzielnie prowadzi rachunkowość w biurze, z pomocą przychodzą biura księgowe. Obecnie biur księgowych w Polsce jest bardzo wiele, więc jeśli stoisz przed wyborem tego właściwego, zapewne zastanawiasz się na co warto zwrócić uwagę. Dowiedz się, co jest istotne przy wyborze biura księgowego oraz komu powinieneś zaufać. Sprawdź jak biuro księgowe może zadbać o to, byś Ty mógł skupić się na aktywnym rozwoju swojej firmy na wielu innych płaszczyznach.

 

Czym zajmuje się biuro księgowe?

Na początku poszukajmy podstawowej odpowiedzi na pytanie, czym jest księgowość? Jest to podstawowy i integralny element składowy rachunkowości. Księgowość, którą zajmują się biura księgowe, jest zatem rejestracyjną częścią rachunkowości. Poprzez księgowość możliwe jest rejestrowanie w ujęciu pieniężnym oraz czasem ilościowym, właściwie zarejestrowanych zdarzeń gospodarczych, które mają wpływ na zmiany w majątkach jednostek gospodarujących tym majątkiem oraz źródłami jego pochodzenia.

 

Nie jest tajemnicą, że polskie przepisy podatkowe bywają skomplikowane i niejasne. Tym samym, oczywistym jest fakt, że mimo ich zawiłości, zarówno przy prowadzeniu małej firmy, działalności jednoosobowej czy międzynarodowej spółki, należy ich bezwzględnie przestrzegać. Biuro księgowe zajmuje się prowadzeniem księgowości i rachunkowości w imieniu danego podmiotu. Dobre biuro Księgowe powinno więc wspierać swoich klientów w całej działalności. Wybór biura księgowego to nie łatwe zadanie. Decydując się na daną firmę należy zwrócić uwagę na zakres ich usług oraz indywidualne podejście do każdego klienta. Biuro księgowe powinno działać sprawnie, niezależne od rodzaju działalności, którą się zajmuje oraz branży w której działa klient. Do usług które oferują dobre biura księgowe zaliczamy:

 

 • Obsługa kadrowo-płacowa
 • Rozliczanie ksiąg przychodów i rozchodów
 • Rozliczanie ksiąg rachunkowych
 • Zakładanie działalności
 • Rozliczanie dotacji z Unii oraz Urzędu Pracy
 • Przygotowywanie sprawozdań do GUS
 • Sporządzanie dokumentacji leasingowej
 • Prowadzenie rozliczeń z ZUS
 • Świadczenie usług doradczych
 • Opracowywanie indywidualnych raportów na życzenie klienta (w tym w języku polskim oraz angielskim i niemieckim)
 • Reprezentacja klienta przed organami podatkowymi
 • Uczestnictwo w kontrolach organów podatkowych
 • Sporządzanie sprawozdawczości dla GUS,
 • Sporządzanie sprawozdań finansowych

Pracownicy w dobrym biurze księgowym muszą być na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie, dlatego powinni stale się rozwijać i poszerzać swoje kompetencje. Przy wyborze biura księgowego warto również zwrócić uwagę na jego rzetelność, terminowość oraz uczciwość w wykonywaniu powierzonych zadań. Dzięki temu Ty możesz spać spokojnie, a twoja księgowość będzie w dobrych rękach!

 

Biuro Księgowe – obowiązki księgowego

W każdym biurze księgowym najważniejszą rolę pełni główny księgowy. Co ważne, nie każda osoba w biurze księgowym będzie posiadać odpowiednie kompetencje do tego, by przyjąć tę rolę. Aby zostać głównym księgowym należy posiadać obywatelstwo państwa członkowskiego UE, posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, nie być karanym za jakiekolwiek przestępstwa oraz ukończyć dowolne studia bądź szkołę o profilu finansowym. Gdy te warunki zostaną już spełnione, osoba może zostać księgowym w biurze księgowym lub głównym księgowym dowodzącym całą placówką.

Obowiązki należące do kompetencji księgowych jasno określa ustawa o rachunkowości. Mówi ona o tym, że obowiązkiem głównego księgowego jest m.in.: sporządzanie bieżącej dokumentacji, prowadzenie ewidencji zdarzeń na podstawie rzeczowych dowodów, prowadzenie chronologicznie i systematycznie dowodów księgowych, sprawdzanie aktualnego stanu aktywów i pasywów oraz dokonywanie ich wyceny. Do zadań głównego księgowego należy również prawidłowe przechowywanie dowodów.

Jak już wspomniano wcześniej, księgowość wchodzi w skład rachunkowości. Pełną rachunkowość tworzą: księgowość, rachunek kosztów oraz sprawozdawczość finansowa. Księgowość zajmuje się rejestracją zmian w częściach składowych majątku, rachunek kalkulacją i analizą kosztów, a sprawozdawczość dostarcza informacji na temat bieżącej sytuacji i efektach prowadzonej działalności.

Jeśli szukasz biura księgowego, którego zakres usług będzie idealnie odpowiadał Twoim potrzebom, koniecznie zgłoś się do specjalistw z: https://bilans.poznan.pl/. Osoby pracujące w tym biurze księgowym doskonale zdają sobie sprawę z tego, że prowadzenie księgowości samodzielnie może przerosnąć niejednego. Dlatego też, warto skorzystać z usług wykwalifikowanego biura księgowego, które zadba o wszelkie kwestie związane z prowadzeniem księgowości w firmie tak, abyś Ty mógł skupić się na aktywnym rozwoju swojej firmy. Skontaktuj się księgowymi z Biura Księgowego i Rachunkowego Bilans już dziś i zadbaj o właściwą opiekę nad finansami!