Czy kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie?

Czy kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie?

28 listopada 2019 0 przez Redakcja

Posiadasz już kredyty lub pożyczki? Masz problem z ich spłatą i chcesz obniżyć kwotę miesięcznej raty? Czy kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie? Kto może z niego skorzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy, skierowany do osób, które posiadają już inne zobowiązania. Dzięki niemu możesz połączyć swoje wcześniejsze kredyty w jeden i płacić jedną ratę, nawet jeśli posiadasz zobowiązania w różnych instytucjach. Najczęściej interesują się nim osoby, które mają problemy ze spłatą wcześniejszych pożyczek i kredytów i chciałyby płacić niższą ratę miesięczną. W ramach kredytu konsolidacyjnego można również pożyczyć dodatkową gotówkę.

Co istotne, kredyt konsolidacyjny może obejmować różne rodzaje zadłużeń, które były zaciągane na różne cele.

Czym charakteryzuje się kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny służy do spłaty dotychczasowych kredytów i pożyczek. Bank, w którym otrzymasz kredyt konsolidacyjny, przekazuje środki na spłatę Twoich kredytów i pożyczek bezpośrednio instytucjom, w których byłeś zadłużony. Od tego momentu, dotychczasowe zobowiązania są spłacone, a Ty swój dług spłacasz w jednej racie nowemu wierzycielowi – bankowi, który udzielił Ci kredytu.

Kredyt konsolidacyjny może służyć jedynie konsolidacji dotychczasowych zobowiązań, ale nie tylko. Możesz wziąć go również z dodatkową gotówką, jeśli masz taką potrzebę i jeśli posiadasz odpowiednią zdolność kredytową.

Konsolidując swoje dotychczasowe zobowiązania, masz szansę na obniżenie kwoty łącznej miesięcznej raty, co wiąże się z wydłużeniem czasu spłaty zobowiązania.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

Kredytów konsolidacyjnych udzielają banki. Warto porównać różne oferty, żeby wybrać najatrakcyjniejszą. Na początku możesz skorzystać również z rankingów i zestawień internetowych tego typu produktów, żeby zorientować się jak wygląda sytuacja rynkowa. Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z platformy kredytowej online, agregującej oferty różnych instytucji (banków i instytucji finansowych) w jednym miejscu. Tę opcję możesz sprawdzić tutaj: https://www.bancovo.pl/landing/kredyt-konsolidacyjny/.

Pamiętaj, że zawsze należy przeanalizować całkowite koszty takiego kredytu i dobrze przemyśleć decyzję przed podpisaniem umowy – czy to na pewno dobre rozwiązanie dla Ciebie?

Wady i zalety

Zanim zdecydujesz się na kredyt konsolidacyjny, warto przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”.

Zdecydowanym plusem tego produktu jest fakt, że nie musisz spłacać kilku rat u różnych pożyczkodawców. W tym przypadku robisz przelew tylko do jednego banku. To na pewno duże ułatwienie i oszczędność czasu, więc jeśli nie jesteś zdyscyplinowany i dobrze zorganizowany, to może być dla Ciebie atrakcyjne rozwiązanie. Możesz również liczyć na niższe oprocentowanie i przede wszystkim na niższą miesięczną ratę do spłaty, w porównaniu do sumy rat dotychczasowych kredytów. Przy posiadaniu wielu zobowiązań, to może być kluczową kwestią, ratującą budżet domowy i pozwalającą na terminowe spłaty i nie wpadnięcie w spiralę zadłużenia.

Spirala zadłużenia to sytuacja, w której nie stać Cię na spłatę swoich zadłużeń – wydatki są wyższe niż posiadane przychody. Wtedy niektórzy decydują się na zaciągnięcie kolejnego długo na spłatę poprzednich, co mocniej zaciska spiralę zadłużenia. Nie czekaj, aż dojedzie do takiej sytuacji, bo wtedy szanse na kredyt konsolidacyjny są znikome. Myśl perspektywicznie – jeśli masz już zobowiązania i wiesz, że za jakiś czas możesz mieć problem z ich spłacaniem, rozważ różne scenariusze rozwiązania tej sytuacji z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie zawsze musi być to kredyt konsolidacyjny – jeśli opracujesz dobry plan oszczędzania i spłaty, może nie będzie konieczny. Jednak najważniejsze to nie dopuścić do „zaciśnięcia spirali”.

Wraz z konsolidacją swoich zadłużeń, w razie potrzeby możesz ubiegać się również o dodatkową gotówkę, jeśli posiadasz odpowiednią zdolność kredytową.

Oczywiście kredyt konsolidacyjny ma również kilka minusów, o których koniecznie trzeba powiedzieć. Należy być świadomym, że niższa miesięczne rata kredytu konsolidacyjnego jest związana z wydłużeniem okresu spłaty (większa liczba rat). Wydłużony czas spłaty wpływa na wzrost sumy odsetek, więc ostatecznie więcej zapłacimy za zaciągnięty dług. To jest powód, dlaczego bank jest w stanie zaoferować nam niższą kwotę raty miesięcznej. Jest to droższe rozwiązanie, niż spłata pierwotnego kredytu lub pożyczki. Pamiętaj również, że konsolidacja nie zachodzi automatycznie – musisz posiadać odpowiednią zdolność kredytową, żeby skorzystać z kredytu konsolidacyjnego. Bank ocenia ją wnikliwie po złożeniu wniosku.

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie godne uwagi, które może być korzystną opcją dla zadłużonych i szansą na utrzymanie płynności finansowej. Niższa rata, jeden kredyt zamiast kilku – to elementy dające większy komfort dłużnikowi. Zdecydowanie upraszcza to spłatę zobowiązań. Jednak należy również pamiętać z jakimi negatywnymi aspektami jest związany.