Dlaczego drewno jest cennym surowcem?

Dlaczego drewno jest cennym surowcem?

21 lipca 2023 0 przez Redakcja

Drewno to jeden z pierwszych surowców naturalnych masowo wykorzystywanych przez człowieka. Od wielu pokolenie ten strategiczny surowiec miał bardzo duże znaczenie ekonomiczne dla całych cywilizacji. Obecnie w dobie wszechobecnych materiałów sztucznych drewno dalej odgrywa ważną rolę w gospodarce.

Dlaczego drewno jest tak ważnym surowcem na rynku? 

Drewno to praktycznie jedyny surowiec całkowicie odnawialny. Samo drewno jest pozyskiwane z drzew, które można sądzić, żeby uzyskać ponownie dostęp do tego surowca, jest to jednak proces, który trwa dłuży czas, co w połączeniu z dużym zużyciem drewna może spowodować jego braki w niedalekiej przyszłości. Obecnie odnotowuje się ciągły wzrost cen drewna, który spowodowany jest sytuacją na świecie. Dzięki dużej ilości zastosowań praktycznie nie ma branży, która nie wykorzystuje drewna. Dodatkowo drzewa, które nadają się do wykorzystania w przemyśle, nie rosną w każdych warunkach, co powoduje że nie każdy kraj ma do niego jednakowy dostęp. Wszystkie te czynniki powodują że mimo wielu zamienników drewno dalej jest jednym z najważniejszych surowców naturalnych na rynku.

Do czego jest stosowane drewno? 

Drewno jest nie tylko budulcem, jego praktyczne zastosowania są o wiele bardziej liczne. Materiał ten jest stosowany do: 

  • produkcji mebli
  • wykończenia wnętrz 
  • budowy domów 
  • budowy jachtów 
  • produkcji przedmiotów codziennego użytku 
  • materiał opałowy

Wiele zastosowań drewna sprawia że mimo powstałych zamienników dalej odgrywa ważną rolę w wielu dziedzinach. Nie można się więc dziwić że handel i produkcja drewna jest dalej bardzo ważną gałęzią gospodarki praktycznie każdego kraju. Niektóre kraje, które nie mają wystarczającego zalesienia, zmuszone są importować drewno i produkty wykonane z niego z zagranicy co wiąże się z dużymi kosztami. W wielu przypadkach to właśnie handel drewnem odpowiada za sporą część przychodów. Ze względu na swoje gabaryty transport drewna nie należy do najłatwiejszych, przez co również branża transportowa czerpie duże zyski z całego przemysłu drzewnego.

 

Jakie branże są najbardziej uzależnione od drewna? 

Praktycznie każda branża aktywnie korzysta z drewna w formie półproduktów lub materiałów. Ciężko wyobrazić sobie przemysł meblarski bez wykorzystania drewna. W branży budowlanej drewno jest jednym z podstawowych materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych, dużą popularnością cieszą się również domki wykonane z drewna. Również przemysł papierniczy uzależniony jest od włókien roślinnych pozyskanych z drewna, które pod wpływem procesów chemicznych zamieniane są w papier. Należy pamiętać że przez wiele lat drewno było surowcem opałowym, ale obecnie to zastosowanie powoli wymiera z powodu licznych alternatywnych metod ogrzewania. Ciągle wykorzystuje się drewno do produkcji statków i jachtów, mimo że tutaj też używane są już materiały sztuczne, to drewno dalej odgrywa ważną rolę w całym przemyśle.

Podsumowanie

Mimo że obecnie mamy dostęp do wielu materiałów syntetycznych to właśnie drewno odgrywa kluczową rolę w wielu gałęziach przemysłu. Mimo że drewno jest surowcem odnawialnym to duży popyt w połączeniu z długim czasem, jaki jest potrzebny na wyrośnięcie drzewa do odpowiednich rozmiarów, sprawia że ceny drewna ciągle idą w górę. Całkowite odejście od tego surowca nie jest możliwe z powodu jego licznych zastosowań. Drewno jest stosowane jako materiał budowlany i wykończeniowy domów, jest również niezbędne do wytwarzania papieru i licznych przedmiotów codziennego użytku. W wielu krajach to drewno jest istotnym surowcem eksportowym.