Robotyzacja przemysłu — dotychczasowy sukces i scenariusz na najbliższą przyszłość

Robotyzacja przemysłu — dotychczasowy sukces i scenariusz na najbliższą przyszłość

26 lipca 2023 0 przez Redakcja

Masowa robotyzacja przemysłu odbywa się na naszych oczach. Nieoczekiwanym motorem tego procesu była pandemia Covid-19. Kryzys dotknął wszystkie przedsiębiorstwa, ale branże, które minimalizują pracę fizyczną, zdołały go pokonać z minimalnymi stratami. Roboty pracują całą dobę, nie chorują i nie podlegają kwarantannie.

Codzienność robotów przemysłowych

Przełomowym rokiem w historii robotyzacji przemysłu był rok 2010, kiedy to liczba robotów na naszej planecie potroiła się (według danych Światowej Federacji Robotyki). Jeszcze dekadę temu liczba 1 059 000 wydawała się niewyobrażalna. W 2020 r. robotyzacja zakładów liczyła już 3 015 000 maszyn. Dziś co najmniej 3 miliony robotów całkowicie zastąpiły ludzi, a liczba ta wbrew pozorom wciąż rośnie. Eksperci podkreślają trzy główne kryteria określające rozwój przemysłu w kierunku dalszej robotyzacji:

  • Elastyczność rekonfiguracji — aby przeorientować produkcję na inny produkt, w większości przypadków wystarczy zmienić program sterowania. Takiej prędkości nie da się osiągnąć za pomocą personelu.
  • Oszczędność czasu — robotyzacja przemysłowa zwiększa wydajność proporcjonalnie do zaangażowania zautomatyzowanych maszyn. Linie niezrobotyzowane, przeznaczone do produkcji małoseryjnej, zapewniają nie więcej niż 5% wartościowego czasu produkcji. Pozostałe 95% przypada na operacje przezbrojenia, ustawienia, wymiany narzędzi, załadunku i rozładunku.
  • Oszczędność materiałów — zastosowanie robotów przemysłowych zmniejsza zużycie surowców i optymalizuje procesy produkcyjne, utrzymując organizację cyklu zgodnie z najlepszym możliwym scenariuszem.

Korzyści wynikające z robotyzacji produkcji związane są z wprowadzeniem nowych generacji autonomicznych maszyn. Roboty adaptacyjne zastąpiły wczesne maszyny programowalne, analizujące informacje z otoczenia i dostosowujące proces do zmieniających się danych. A to przecież nie jest limit. Obecnie rozwój przemysłu jest napędzany przez inteligentne maszyny, które mogą działać autonomicznie, zgodnie z analizą wpływów zewnętrznych.

Scenariusz na najbliższą przyszłość

Robotyzacja przemysłu staje się przystępna cenowo. Koszty robotyki spadły o ponad 50% od lat 90. W tym samym czasie wzrosły koszty pracy. Rynki taniej siły roboczej szybko topnieją. Chiny i Indie — niedawni dostawcy siły roboczej — nie są już postrzegane jako źródła. Przedsiębiorstwa odczuwają niedobór wykwalifikowanych pracowników z powodu zwiększonej migracji pracowników.

Robotyzacja przemysłu pokrywa wszystkie potrzeby — zautomatyzowane maszyny nie popełniają błędów, nie chorują, nie potrzebują odpoczynku. Roboty są bardziej wydajne i nie wymagają specjalnych warunków pracy ani ochrony socjalnej, dlatego na zrobotyzowaną produkcję stawiają nie tylko wielcy, ale i średni producenci.

Czynniki techniczne wprowadzania robotów:

  • Rozszerzenie oferty — powstały wszystkie rodzaje automatów potrzebnych do rozwoju przemysłu. Dziś każde zadanie ma swoje robotyczne rozwiązanie.
  • Łatwość kontroli i integracji. Główny problem robotyzacji przemysłu, czyli synergia między człowiekiem a maszyną, doprowadził do rozwoju technologii adaptacyjnej. Konserwacja maszyn stała się intuicyjna i ekonomiczna. Roboty z intuicyjnymi interfejsami są zastępowane przez maszyny rozumiejące polecenia głosowe, co znacznie ułatwia wdrożenie i obsługę.
  • Zwiększona funkcjonalność — robotyzacja przemysłu zmierza w kierunku intensyfikacji. Maszyny pracują precyzyjniej i dłużej, prędkość przetwarzania jest większa, a odrzuty i błędy są zredukowane do minimum lub całkowicie wyeliminowane. Inteligentne maszyny samodzielnie rozwiązują złożone zadania, szybko rekonfigurując procesy. Program ten nie tylko obniża koszty produkcji w produkcji masowej, efekt jest również wymierny w produkcji małoseryjnej.

Konkurencji na rynku globalnym nie da się wytrzymać bez robotyzacji produkcji. Oprócz oczywistych zalet (precyzja, szybkość, redukcja kosztów) zautomatyzowana technologia umożliwia dostosowanie się do zmieniających się warunków. Roboty z łatwością radzą sobie z wahaniami popytu, szybko osiągając szczytowe moce produkcyjne lub ograniczając produkcję do minimum. Dzięki wprowadzeniu zautomatyzowanej technologii przemysł rozwija się w sposób zoptymalizowany kosztowo, bez nadmiernych zapasów i z łatwym dostępem do kapitału obrotowego.