Jak oszczędzać pieniądze? 5 najskuteczniejszych sposobów na zapanowanie nad wydatkami

Jak oszczędzać pieniądze? 5 najskuteczniejszych sposobów na zapanowanie nad wydatkami

24 czerwca 2023 0 przez Redakcja

Inflacja, co i raz to nowsze i bardziej dotkliwe dla własnego budżetu wydatki, nieoczekiwane zdarzenia losowe, to tylko niektóre z powodów przemawiających za oszczędzaniem pieniędzy. I choć umiejętność ta jest jedną z najbardziej pożądanych, to niestety nie każdemu (pomimo usilnych starań) ona wychodzi. Na szczęście istnieje na to co najmniej kilka skutecznych sposobów. 

Jak oszczędzać pieniądze i przejąć kontrolę nad wydatkami? Wszystkiego dowiesz się właśnie z tego wpisu. 

5 sposobów na oszczędzanie, zobacz jakie to proste! 

1. Zaplanuj swój domowy budżet 

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest… planowanie i umiejętne gospodarowanie dostępnymi środkami. W czasach, gdy pokusy czają się na dosłownie każdym kroku, a wielokolorowe witryny sklepów ochoczo zachęcają do wstąpienia w ich progi warto zachować trzeźwy umysł i im nie ulegać.

Znacznie lepszą (i przynoszącą widoczne gołym okiem efekty) praktyką jest chociażby ustalanie tygodniowego menu i robienie zakupów na tej podstawie – dzięki temu ograniczysz zbędne wydatki i raz na zawsze zapomnisz o marnowaniu jedzenia. Gospodarowanie domowym budżetem nie dotyczy oczywiście tylko i wyłącznie jedzenia, ale też innych wydatków takich jak chociażby realizacja swoich pasji czy rozrywka. Wystarczy, że co miesiąc odłożysz określoną sumę na wspomniane cele i gotowe. 

2. Określ swoje cele 

Efektywnym sposobem na to jak oszczędzać pieniądze jest także określenie swoich celów, które dodatkowo zmotywują Cię do działania i sprawią, że oszczędzanie dosłownie wejdzie Ci w nawyk. Stwórz listę swoich własnych priorytetów i w oparciu o nią co miesiąc odkładaj konkretną sumę, która pozwoli Ci zapewnić dobrą i spokojną przyszłość Twojej rodzinie, sprawi, że w końcu będziesz mógł/mogła zrealizować marzenie o urlopie w iście rajskich okolicznościach przyrody czy też pozwoli Ci na zakup droższego sprzętu niezbędnego do realizowania własnej pasji. 

3. Skorzystaj z innowacyjnych funkcji w bankach 

Czy wiesz, że w oszczędzaniu pieniędzy może pomóc Ci także Twoje własne konto bankowe? To nie żart, a jedna z najnowszych funkcji, którą w swojej ofercie ma już zdecydowana większość najpopularniejszych banków w Polsce oraz na świecie. Mowa oczywiście o specjalnych programach oszczędzania o dość prostym (ale jakże skutecznym) mechanizmie działania polegającym na zaokrąglaniu przy płatności kartą każdej wydawanej kwoty do pełnych 10 złotych, a następnie przelewaniu różnicy pomiędzy ceną zakupionego produktu a wielokrotnością 10 złotych na konto oszczędnościowe. 

4. Zamień auto na komunikację miejską lub… rower 

Czasy, gdy cena benzyny nie wprawiała w osłupienie już dawno minęły, a co za tym idzie tankowanie samochodu wiąże się z coraz wyższymi kosztami, które nierzadko potrafią nadszarpnąć dostępny budżet (zwłaszcza jeżeli często się nim przemieszczasz) i sprawiają, że wizja ubiegania się o pożyczkę staje się dość realna, dlatego też warto postawić na jedną z dostępnych alternatyw.

Obecnie w większości miast funkcjonuje doskonale rozwinięta komunikacja miejska w postaci autobusów, tramwajów czy też metra, których trasy przebiegają przez rozmaite dzielnice, tak więc z dotarciem do celu nie powinno być najmniejszego problemu. Choć ta forma transportu pochłania więcej czasu, to mając na względzie fakt, że w zestawieniu zakup benzyny kontra miesięcznej karty miejskiej, to właśnie ta druga opcja pochłania znacznie mniej środków zdecydowanie warto jest rozważyć taką zmianę. Gdy pogoda na zewnątrz dopisuje świetnym wyborem będzie także przejażdżka rowerem czy spacer do pracy lub na uczelnię. 

5. Oszczędzaj światło, wodę i gaz 

Zdarza Ci się nie zgasić światła wychodząc z łazienki? Zostawiasz włączoną ładowarkę i innego rodzaju sprzęty pobierające prąd na całą noc? Zamiast korzystać ze zmywarki wciąż myjesz naczynia ręcznie? A czy wiesz, że dzięki rozsądnemu korzystaniu z energii elektrycznej oraz wody jesteś w stanie oszczędzić rocznie nawet kilkaset złotych?! Jeśli ta wiadomość to dla Ciebie kompletna nowość, to koniecznie przyjrzyj się swoim dotychczasowym przyzwyczajeniom i je zmień – efekty na pewno pozytywnie Cię zaskoczą.