Jak sprawdzić zadłużenie?

Jak sprawdzić zadłużenie?

17 kwietnia 2023 0 przez Redakcja

Jak sprawdzić swoje zadłużenie?

Opóźnienia w opłacaniu ważnych rat czy rachunków mogą przydarzyć się każdemu i nie jest to tak straszne jak mogło by się wydawać. Czasem dzieje się jednak tak, że konieczne jest zaciągnięcie większej pożyczki lub dłuższe spóźnienie się w zapłaceniu ważnych należności. Jak i gdzie można sprawdzić swoje zadłużenie? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Gdzie płatnik może znaleźć informacje na temat swojego zadłużenia?

Mogłoby się wydawać, że jest to bardzo skomplikowane. W rzeczywistości jest wiele miejsc gdzie można odszukać wysokość i rodzaj spóźnienia swoich należności. Zanim jednak zostaną opisane sposoby na sprawdzenie zadłużeń i miejsc, w których można je zobaczyć, warto pamiętać o ważnej kwestii. 

Wierzyciel, u którego występuje nasza zaległość  rachunkowa, ratalna, pożyczkowa, czy abonamentowa, prędzej czy później się do nas zgłosi. Dlatego już w tym momencie zaznaczamy, że warto umieszczać prawidłowe i sprawdzone dane kontaktowe, aby w razie jakiegoś wypadku lub przeoczenia, została wysłana informacja o zaległości. Dodatkowo, kiedy zadłużenie występuje zbyt długo, przeznaczone do tego firmy windykacyjne również będą się kontaktować z ponagleniem.

Skoro zostało wyjaśnione jak wygląda sprawa z zadłużeniem na początku, czas opisać gdzie dłużnik może sprawdzić dane na swój temat. Przede wszystkim najszybszym i najbardziej znanym ale też najważniejszym na ten moment jest Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie nazywanym BIK. W tej instytucji znajduje się każda informacja, dotycząca branych kredytów, pożyczek, zaległości, a także wszystkich składanych wniosków. 

Pozostałe miejsca, w których mogą być zamieszczane informacje o zaległościach :

  • BIG czyli Biuro Informacji Gospodarczej
  • KRD czyli Krajowy Rejestr Długów
  • Rejestr dłużników ERIF

Każda z tych instytucji, udostępni informacje dopiero po dokonaniu rejestracji i podaniu swoich danych. Takie działanie jest konieczne ze względu na ochronę danych osobowych, ponieważ nikt bez zgody dłużnika nie może otrzymać takich informacji.

W jaki sposób sprawdzić zadłużenia?

Skoro wiadomo już gdzie można odszukać informacje o swoich zadłużeniach, to warto wiedzieć też jak krok po kroku je uzyskać. Poniżej zostały przedstawione instrukcje na otrzymanie danych z BIK i KRD.

Jak sprawdzić wykaz BIK?

Przede wszystkim, aby uzyskać informacje należy wejść na stronę BIK i założyć darmowy profil użytkownika. Następnie można ustawić to co potrzebne – czy chcemy jedynie pobrać raport, czy może też włączyć powiadomienia o ewentualnych powiadomieniach kiedy nie tylko my ale ktoś będzie próbował podjąć pożyczkę na nasze dane. Raport BIK, należy pobrać w formacie PDF. Dane w tym portalu są aktualizowane co 7 dni i to w nim wszelakie informacje pojawiają się najszybciej.

Jak sprawdzić wykaz KRD?

Jak w każdym portalu, należy zacząć od założenia profilu użytkownika i potwierdzenia danych osobowych. KRD gromadzi informacje z różnych źródeł – ubezpieczeń, firm handlowych,  firm leasingowych, banków,  usługowych, firm pożyczkowych, a także niezapłaconych mandatów i rachunków. Rejestr umożliwia także innym podmiotom, sprawdzić czy osoba ubiegająca się o kredyt, klient lub ktokolwiek inny jest już na liście dłużników.

Po potwierdzeniu tożsamości i założeniu konta, użytkownik ma możliwość sprawdzenia następujących informacji :

  • lista wierzycieli, którzy umieścili dłużnika na liście rejestru
  • wysokości zadłużeń
  • lista złożonych zapytań o sprawdzenie sytuacji finansowej dłużnika
  • lista podmiotów którym udzielono informację na temat dłużnika