Odliczenia od podatku – co możemy uwzględnić w naszej deklaracji podatkowej?

Odliczenia od podatku – co możemy uwzględnić w naszej deklaracji podatkowej?

13 kwietnia 2023 0 przez Redakcja

Już niedługo czas składania deklaracji podatkowych, które pozwolą nam rozliczyć z się z całego roku pracy zarobkowej. Obecny rok to przełomowy w prawie podatkowym okres, podczas którego doszło do zmiany stawki podatkowej z wcześniejszych 17% na 12%. Mimo tego znacznego ułatwienia wciąż mamy do dyspozycji szereg ulg, które w jeszcze mniejszym stopniu zmniejszą nasze zobowiązanie wobec państwa. Co można odliczyć od podatku PIT? Sprawdźmy to.

Ulgi na dzieci

Zacznijmy od kilku ulg, które związane są bezpośrednio z prowadzeniem gospodarstwa domowego i wychowywania dziecka. Jedna z najpopularniejszych ulg to ulga prorodzinna, która upoważnia nas do odliczenia od podatku określonej kwoty, zależnej od liczby dzieci. W przypadku jednego dziecka honorowany jest próg dochodowy. Jeśli go nie przekroczyliśmy, możemy liczyć na ulgę w wysokości 1.112.04 złotych. Jeśli wychowujemy więcej dzieci, kryterium dochodowe nie jest brane pod uwagę. 

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna to możliwość odliczenia nawet 53.000 złotych od podatku tytułem poczynienia inwestycji związanych bezpośrednio z wdrożeniem we własnym gospodarstwie domowym rozwiązań proekologicznych, które generują energię i ciepło z odnawialnych źródeł energii. Ulga termomodernizacyjna może być odliczona w przypadku, gdy zdecydujemy się na zakup systemu fotowoltaicznego, zmienimy piec na nowy lub zainwestujemy w pompę ciepła. Warunkiem odliczenia kwoty zakupu od podatku jest okazanie odpowiedniego dokumentu potwierdzającego dokonanie inwestycji. Co istotne, jeśli inwestycja była poczyniona kilka lat temu, wciąż możemy dokonać odliczenia wydatków od podatku. Zasada ta działa do sześciu lat wstecz.

Ulga na internet

Jedna z najbardziej niedocenianych ulg to tak zwana ulga na internet. Przewiduje ona możliwość odliczenia nawet 760 złotych od podatku, jeśli korzystamy z usług dostawcy internetu i regulujemy płatności związane z dostępem do internetu. Ulga może być przez nas wykorzystana jedynie przez dwa lata z rzędu. Nie jest to wprawdzie duża kwota, ale każdy z nas korzysta z usług internetu i może w łatwy sposób dokonać odliczenia od podatku.

Ulga na IKZE

IKZE to jedna z najpewniejszych form inwestycji w swoją emeryturę. Poza standardowymi korzyściami wynikającymi z inwestowania środków w swoją przyszłość, Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego zapewnia nam także możliwość odliczenia od podatku sumy wpłat, które w ciągu roku dokonaliśmy na nasze konto inwestycyjne. W przypadku takiej inwestycji istotne jest to, że istnieje limit wpłat, które mogą zostać odliczone od podatku. W roku 2022 roku była to kwota 7,106.40 złotych.

Nowe ulgi podatkowe w 2023 roku

Co roku możemy obserwować zmiany w obszarze ulg podatkowych, które możemy odliczyć. W 2022 roku istnieje kilka dodatkowych ulg, które możemy odliczyć od podatku w nowym roku. Są to między innymi:

  • ulga na zabytki;
  • ulga na marketing produktu;
  • ulga na stworzenie nowego produktu;
  • ulga na sport;
  • ulga na inwestycje w alternatywną spółkę;
  • ulga na terminal płatniczy;
  • ulga na składki na związki zawodowe;
  • ulga na robotyzacje.

To wiele ulg, które w tym roku zostały wprowadzone i które możemy wykorzystać do obniżenia ogólnej wartości podatku, którą przyjdzie nam zapłacić za rok 2022. Obniżenie wartości podatku może zapewnić nam zmniejszenie kwoty niedopłaty, a być może także uzyskać dodatkową kwotę nadpłaty, która stanowić będzie dodatkowy zastrzyk gotówki do naszego budżetu domowego. Warto więc przeanalizować wszystkie ulgi podatkowe i sprawdzić, które możemy wykorzystać do obniżenia podatku.