Jak wybrać dobrą ofertę kredytu gotówkowego?
19 czerwca 2019Wybór najkorzystniejszego kredytu gotówkowego, nie jest wcale taki prosty, jak mogłoby się wdawać. Pod uwagę trzeba wziąć mnóstwo różnych czynników, takich jak choćby oprocentowanie, prowizja, czy inne opłaty składające się na całkowity koszt kredytu.
Ofert kredytowych na polskim rynku bankowym jest tak dużo, że efektywne porównanie ich bez skorzystania ze specjalistycznych narzędzi, jakimi są porównywarki kredytowe oraz rankingi kredytów, trudno dokonać właściwego wyboru. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, porównując oferty kredytów gotówkowych.
Na jakie czynniki zwrócić uwagę wybierając kredyt?
Na to, w jakiej kwocie zostanie nam udzielony kredyt zasadniczy wpływ na naszą zdolność kredytowa, której głównymi elementami są wysokość zarobków oraz wszystkie nasze miesięczne zobowiązania. Jednak może się zdarzyć, że wnioskując o kredyt w różnych bankach, uzyskamy zupełnie inne warunki kredytowania- zarówno jeśli chodzi o samą kwotę kredytu, jak i jego koszty.
Najważniejsze czynniki, którym warto przyjrzeć się dokonując wyboru oferty to:
-oprocentowanie kredytu,
-prowizja pobierana przez bank za jego udzielenie,
-koszty ubezpieczenia kredytu,
-wysokość miesięcznych rat.
Wszystkie wymienione czynniki razem składają się na tak zwany całkowity koszt kredytu, czyli sumę opłat, jaką będziemy musieli ponieść z tytułu uzyskania kredytu gotówkowego.
Rozważmy różne opcje, ponieważ koszty takie jak ubezpieczenie, wysokość rat, a nawet oprocentowanie są w dużym stopniu zależne od długości okresu kredytowania. Im jest on dłuższy, tym niższa rata, ale z reguły wyższe koszty dodatkowe. Przeliczmy więc dokładnie wszystkie dostępne warianty, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.
Kto może wnioskować o kredyt w banku?
Może się o niego ubiegać każda pełnoletnia osoba, która posiada udokumentowane stałe źródło dochodów. Choć w praktyce najpewniejszym i najbardziej akceptowalnym źródłem dochodu jest umowa o pracę lub emerytura, wiele banków akceptuje również dochody z umów zlecenie, a nawet o dzieło oraz ze sprzedaży praw autorskich.
Poza tym, na to, czy otrzymamy kredyt, w jakiej wysokości i na jakich warunkach, znaczny wpływ ma również nasza historia kredytowa. Jest ona sprawdzana w BIK i jeśli jest negatywna, bo na przykład w przeszłości zalegaliśmy ze spłatą zadłużenia, to nasza zdolność kredytowa znacznie maleje. Problemem jest również fakt nieposiadania żadnej historii kredytowej, warto więc zacząć ją budować jak najwcześniej po podjęciu pierwszej pracy, choćby dokonując niewielkich zakupów na raty.
Jeżeli ze względu na niski poziom dochodów, masz problem z uzyskaniem takiej kwot kredytu, jaka Cię interesuje, warto rozważyć skorzystanie z możliwości znalezienia współkredytobiorcy. Może to być osoba z rodziny lub zupełnie niespokrewniona na przykład przyjaciel. Wspólne wnioskowanie o kredyt z reguły pozwala na znaczne zwiększenie zdolności kredytowej.
Pamiętaj, że kredyt gotówkowy w banku, to zawsze poważne zobowiązanie, które niesie za sobą obowiązek regularnej spłaty comiesięcznych rat. Jeżeli nie dotrzymasz zobowiązania, poniesiesz konsekwencje w postaci windykacji, a w skrajnych przypadkach skierowania sprawy do sądu oraz wszczęcia postępowania komorniczego. Nie podejmuj więc decyzji kredytowej pochopnie i pamiętaj, że niezależnie od rodzaju kredytu, jaki zaciągnąłeś, w razie zmiany zdania, od chwili podpisania umowy, masz 14 dni na odstąpienie od niej bez ponoszenia konsekwencji.