Jak złapać doświadczenie do CV

Jak złapać doświadczenie do CV

9 grudnia 2021 0 przez Redakcja

Niemal wszyscy menedżerowie i pracownicy wyższego szczebla, którzy zajmują dzisiaj kierownicze stanowiska zaczynali swoją drogę zawodową na najniższym poziomie hierarchii firmowej. Dlatego młodzi ludzie, którzy powoli wstępują na rynek pracy nie powinni się obawiać o swoją przyszłą karierę – nawet jeśli nie mogą się pochwalić bogatym doświadczeniem zawodowym. Czy można znaleźć pracę bez doświadczenia? Okazuje się, że można.

Dla chcącego nic trudnego

Nie da się zaprzeczyć, że w procesie rekrutacji zawsze większe szanse będzie miał kandydat, który w przeszłości podejmował się podobnych zadań. Dla pracodawcy doświadczenie zawodowe jest o tyle ważne, że znacznie minimalizuje zaangażowanie firmy we wdrażanie i dodatkowe szkolenia pracownika. Oprócz tego wskazuje naturalnie na to, że kandydat rozwinął swoje umiejętności i posiada praktyczne kompetencje do wykonywania pracy. Dlatego nie ma się co dziwić, że oferty na każdym portalu z ogłoszeniami o pracy w zdecydowanej większości są skierowane do osób z doświadczeniem. Ale nie wszystkie.

Jeśli jednak nie możemy znaleźć ofert, które przyjmują możliwość zatrudnienia osoby bez doświadczenia trzeba po prostu zrobić coś, aby je zdobyć. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów (sprawdź też: szukam pracy).

Staże i praktyki

Pierwszą możliwością jaka stoi przed osobami bez doświadczenia są staże i praktyki. Z natury są to formy zatrudnienia stworzone właśnie po to, aby kandydat mógł oswoić się ze środowiskiem zawodowym i wykorzystać nabytą wiedzę teoretyczną w praktyce. Propozycje odbycia praktyk lub staży można znaleźć bezpośrednio na stronach internetowych pracodawców albo na portalu z ogłoszeniami o pracy. Warto wybierać takie oferty, które bezpośrednio wiążą się z kierunkiem, w jakim w przyszłości ma podążać nasza kariera. Poza tym często staż jest wstępem do nawiązania stałej współpracy i podpisania umowy o pracę.

Praca tymczasowa

Kolejnym sposobem na znalezienie pracy jest skorzystanie z oferty zatrudnienia tymczasowego. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli kandydat nie może sobie pozwolić ze względów finansowych na (niestety często) bezpłatne praktyki. Wystarczy wejść na dowolny portal z ogłoszeniami o pracy, aby przekonać się, że ofert dla pracowników tymczasowych nie brakuje. Dla kandydata takie zajęcie oznacza przede wszystkim podjęcie pracy, która wiąże się z otrzymywaniem wynagrodzenia, ale także możliwość sprawdzenia się w różnych warunkach, w zależności od branży, w której działa pracodawca. Dzięki temu młode osoby mają możliwość zweryfikowania swoich planów i umiejętności odnośnie przyszłej kariery.

Wolontariat

Spora grupa młodych ludzi w ogóle nie bierze pod uwagę możliwości działalności charytatywnej jako formy zdobywania doświadczenia. Tymczasem rekruterzy powtarzają jak mantrę, że każdy sposób jest dobry i jakakolwiek aktywność zawsze będzie oceniona lepiej niż całkowita pustka w CV. Tym bardziej, że wolontariat często pozwala na rozwinięcie tak cennych obecnie kompetencji miękkich, na czele z umiejętnościami personalnymi, pracą w grupie i samodzielnym podejmowaniem kluczowych decyzji.