Korekta na giełdzie — przyczyny, mechanizm

Korekta na giełdzie — przyczyny, mechanizm

11 sierpnia 2023 0 przez Redakcja

Każdy początkujący inwestor prędzej czy później musi zmierzyć się ze zjawiskiem korekty. W momencie, gdy kapitalizacja portfela, która przez długi czas systematycznie rosła, zaczyna gwałtownie spadać, łatwo jest popaść w panikę. Aby jednak uniknąć potencjalnych strat, należy zachować zimną krew i trzymać się prostych zasad zarządzania inwestycjami.

Czym jest korekta na giełdzie?

Korekta na giełdzie to nie tylko spadek, ale i wzrost cen papierów wartościowych, który jest sprzeczny z trendem, ale nie powoduje jego zatrzymania lub całkowitej zmiany.

Na przykład w ciągu roku nastąpił spadek na giełdzie o 25%, ale nagle w ciągu 2 dni zaczął się wzrost o 5%, po czym spadek był kontynuowany. Taką sytuację można nazwać korektą. Cena w pewnym sensie koryguje się w kierunku swojej wartości godziwej po szybkim wzroście spowodowanym dużą aktywnością kupujących, ale ogólny trend się nie zatrzymuje.

Jakie są przyczyny korekty?

Główne przyczyny korekty:

  • Negatywne oczekiwania uczestników rynku. Zazwyczaj chwilowe odwrócenie kierunku ceny papieru wartościowego poprzedzone jest niepokojem związanym z możliwymi problemami. Może to być spowodowane zmianami w polityce rządu, niekorzystnym rozwojem sytuacji w przedsiębiorstwach, katastrofami i innymi czynnikami. W wyniku zmiany nastrojów uczestników rynku następuje spadek zakupów aktywów i wzrost sprzedaży.
  • Czynniki psychologiczne. Kiedy wartość aktywów osiąga wartość maksymalną, nowi nabywcy wyraźnie widzą na wykresie potencjał spadku cen i mają obawy przed wejściem na rynek. Jednocześnie potencjał wzrostowy jest bardzo trudny do dostrzeżenia. Nawet niewielkie spadki mogą wywołać masowe wyprzedaże przez inwestorów, którzy otwierają krótkie pozycje spekulacyjne.
  • Pozycje zabezpieczające i zlecenia stop. Szczególnie zaniepokojeni są w tym przypadku inwestorzy, którzy kupili aktywa po cenie zbliżonej do ich maksimum. W przypadku obniżenia notowań nie tylko narażają się na ryzyko zmniejszenia dochodów, ale także ponoszą znaczne straty. Jednak inwestorzy, którzy pożyczyli pieniądze z papierów wartościowych, mogą zostać uderzeni mocniej niż inni. Otrzymają wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego od swojego brokera, jeśli wartość ich aktywów spadnie. Jeśli zostanie to zignorowane, pozycje zostaną przymusowo zamknięte. Może to doprowadzić do sytuacji, w której aktywa są wyprzedawane po każdej przystępnej cenie, a ich ceny spadają gwałtownie do poziomów nieodpowiadających rzeczywistości.

Mechanizm korekty

Korekta zazwyczaj składa się z dwóch wyraźnych fal wyprzedaży, z których druga jest silniejsza.

Przed korektą następuje krótka konsolidacja notowań w pobliżu ich maksymalnej wartości. W tym czasie nowi nabywcy boją się wejść na rynek, ale sprzedający nie spieszą się ze sprzedażą. Wtedy dzieje się coś, co zdaje się wywoływać pierwszą falę korekty. Podaż aktywów na rynku szybko rośnie. Pojawia się konkurencja między sprzedawcami i stawka spada szybciej.

Rozpoczyna się druga fala sprzedaży. Stop-lossy są uruchamiane. Sytuacja pogarsza się, a nikt nie spieszy się z zakupem aktywów. Brak równowagi spowodowany jest przez traderów, którzy otwierają pozycje spekulacyjne i wychodzą z nich przy pierwszych oznakach kłopotów. Zmienność aktywów znacznie wzrasta.

Wtedy sytuacja zmienia się diametralnie. Dzieje się to w ciągu jednego dnia. Punkt zwrotny obserwowany jest rano na samym początku sesji giełdowej. Aktywacja zakupów aktywów przyczynia się do nowego wzrostu ich notowań. Napięcie na rynku ustępuje.

Choć rynek akcji zazwyczaj odzyskuje siły po korekcie, notowania niekiedy nie są w stanie wrócić do poprzedniego poziomu.