EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) – czym jest i jak ją wyrobić?

EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) – czym jest i jak ją wyrobić?

15 sierpnia 2023 0 przez Redakcja

Przygotowanie do podróży to coś więcej niż tylko spakowanie walizek i znalezienie miejsc do zobaczenia. Powinieneś również zadbać o własne bezpieczeństwo, upewniając się, że masz dostęp do opieki medycznej za granicą. W niektórych przypadkach bezpłatna karta EKUZ może ci pomóc. W tym artykule opowiem dokładnie, jak działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego i czy warto ją nosić w portfelu.

EKUZ – czym jest?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest dokumentem, który poświadcza nasze uprawnienia do niezbędnych świadczeń medycznych podczas czasowego pobytu w krajach członkowskich UE i EFTA na koszt NFZ. Karty EKUZ wydawane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Trafia do każdego, kto zarejestruje się do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. Jest dystrybuowany całkowicie bezpłatnie. Karta EKUZ daje takie same uprawnienia każdemu posiadaczowi. Otwiera dostęp do podstawowych, ograniczonych zabezpieczeń zdrowotnych. Karta nie eliminuje jednak konieczności płacenia za usługi medyczne za granicą. W niektórych krajach brak dodatkowego ubezpieczenia podróżnego pokrywającego wszystkie koszty może być bardzo nieprzyjemny dla portfela.

Z czego możemy korzystać w ramach EKUZ?

Polacy posiadający taką kartę mogą korzystać z publicznej służby zdrowia w danym kraju na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju. Jednak zasady te nie są takie same w całej lidze. Tak się składa, że niektóre usługi medyczne wymagają dopłaty, bo takie jest lokalne prawo. Z usług mogą korzystać tylko te zakłady opieki zdrowotnej, które działają w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Każdy musi zapłacić z własnej kieszeni za wizytę u prywatnego lekarza.

Jak korzystać z karty EKUZ?

Po pierwsze, pamiętaj, aby podczas pobytu za granicą mieć przy sobie kartę EKUZ. W przypadku konieczności skorzystania z pomocy medycznej należy pamiętać o kilku zasadach: Idąc do lekarza, od razu poinformuj nas, że posiadasz kartę EKUZ. Należy go złożyć wraz z dokumentami potwierdzającymi naszą tożsamość. Pamiętaj, że lekarz lub placówka powinna działać w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego kraju, czyli posiadać umowę z regionalną kasą chorych. Obiekty te są oznaczone znakiem „Kassenarzt” lub „Alle Kassen”. Gdy szukasz leczenia w publicznej placówce zdrowia, będziesz musiał wypełnić formularz 81, w którym należy podać długość pobytu w Niemczech i podpisać oświadczenie, że nie przyjechałeś tutaj na leczenie. Należy mieć na uwadze, że zgodnie z ustawodawstwem większości krajów członkowskich UE/EFTA pacjent jest zobowiązany do poniesienia części kosztów udzielonych mu usług medycznych.

Co robić w razie potrzeby otrzymania pomocy medycznej?

Mimo zachowania wszelkich środków ostrożności podczas podróży mogą spotkać nas i naszych bliskich różne wypadki wymagające interwencji medycznej. Złamane kości, skręcenia, zatrucia, ciężkie oparzenia – i wszystkie sytuacje, w których potrzebujemy natychmiastowej pomocy. Wówczas możemy skorzystać z karty EKUZ. Najpierw musieliśmy znaleźć placówkę w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, która miała umowę z lokalną firmą ubezpieczeniową. W przypadku wizyty w prywatnej praktyce lub klinice nie otrzymamy zwrotu żadnych kosztów. Na wizytę w placówce należy mieć ze sobą dowód osobisty i kartę EKUZ. Podczas wizyty lekarz niezwłocznie poinformuje nas czy udzielona nam pomoc będzie refundowana przez NFZ. Otrzymujemy taką samą pomoc jak obywatele danego kraju. Po powrocie do Polski lekarz udzieli nam również dalszych porad dotyczących naszego zdrowia i leczenia.