Kredyty konsolidacyjne a formalności – co warto wiedzieć?

Kredyty konsolidacyjne a formalności – co warto wiedzieć?

8 października 2021 0 przez Redakcja

Konsolidacja zobowiązań w ostatnich latach cieszy się taką popularnością, że obecnie oferuje ją już bardzo wiele banków. Pozwala ona na połączenie wielu różnych zobowiązań (między innymi kredytów odnawialnych, gotówkowych i samochodowych) w jedną całość.

Wśród najczęściej spotykanych pytań związanych z konsolidacją kredytów można wymienić te dotyczące formalności związanych z tym produktem finansowym. Jakie dokumenty trzeba zgromadzić, aby móc połączyć kredyty? Jak długo trwa cały ten proces? Te i inne kluczowe kwestie zostaną dokładnie wyjaśnione poniżej.

Jakie dokumenty są niezbędne do konsolidacji?

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego wiąże się z koniecznością dostarczenia bankowi różnych dokumentów. Podstawą jest poprawnie wypełniony wniosek o kredyt oraz ważny dowód tożsamości, ale na tym lista się nie kończy. Przyszły kredytodawca z pewnością poprosi także o dokumenty związane ze zobowiązaniami, które mają zostać spłacone w ramach konsolidacji.

Mowa tutaj na przykład o umowach kredytów i pożyczek – jeśli nie mamy ich w swoim posiadaniu, warto sprawdzić swoją skrzynkę e-mail (w przypadku zaciągania zobowiązania online to na nią zazwyczaj wysyłana jest umowa w formie pliku PDF) bądź skontaktować się z aktualnym wierzycielem.

Dodatkowo, bank może także wymagać dokumentów dotyczących sytuacji finansowej wnioskującego. Ich dokładna lista zależy od zasad panujących w danej instytucji, ale też od tego, w jaki sposób klient uzyskuje dochody.

Przykładowo, osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony może musieć dostarczyć zaświadczenie o dochodach od pracodawcy oraz wyciąg z konta bankowego. Z kolei kredytobiorca prowadzący własną działalność zazwyczaj będzie poproszony między innymi o dokumenty księgowe oraz zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego o niezaleganiu ze składkami.

Ile trwa proces pozyskiwania kredytu konsolidacyjnego?

To, w jakim czasie będzie można otrzymać kredyty konsolidacyjne Poznań, zależne jest od kilku ważnych kwestii. Kluczowe jest między innymi to, czy klient dostarczy wszystkie wymagane dokumenty jak najszybciej i czy nie będzie w nich żadnych pomyłek. Jeśli będzie trzeba dokonywać poprawek lub czegoś będzie brakowało, cały proces bez wątpienia ulegnie wydłużeniu.

Istotne jest także to, jak wiele osób składa wnioski w danym okresie. Niektóre miesiące charakteryzują się większym obłożeniem banku, w związku z czym czas rozpatrywania wniosków może być dłuższy niż zazwyczaj. Co więcej, nawet przy mniejszym obłożeniu niektóre instytucje mogą działać szybciej, a inne wolniej. Niektóre z nich umieszczają informacje o średnim lub maksymalnym czasie oczekiwania na rozpatrzenie wniosku na swoich stronach internetowych, więc warto rzucić na nie okiem.

Jeśli chcemy mieć pewność, że cały proces pozyskiwania kredytu konsolidacyjnego przebiegnie szybko, sprawnie i bezproblemowo, warto nie przechodzić przez niego samodzielnie, a z pomocą eksperta. W ten sposób uzyskamy wsparcie zarówno w wyborze odpowiedniej oferty, jak i w dopełnieniu wszystkich formalności, a więc między innymi poprawnym wypełnieniu wniosku i zgromadzeniu niezbędnych dokumentów.

Ekspert Finansowy Poznań

Plac Andersa 5
Poznań, 60-101
woj. wielkopolskie