RRSO – co to jest?

RRSO – co to jest?

16 października 2023 0 przez Redaktorka Katarzyna

RRSO to nic innego, jak skrót od Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. W najbliższym czasie masz w planach wziąć kredyt bądź pożyczkę? Z całą pewnością powinieneś przeczytać treść poniższego artykułu. Z ów skrótem możesz się spotkać się zarówno w banku, jak i parabanku. Czy wiesz, że każdy kredyt i każda pożyczka ma Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, której wysokość powinieneś znać przed podpisaniem umowy. Ponieważ? Ponieważ RRSO może mieć zarówno kilka, jak i kilkaset procent. 

Odpowiedź na pytanie co to jest RRSO?

Chciałbyś wiedzieć, co dokładanie znaczy skrót RRSO? Otóż Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania współczynnik, który bierze pod uwagę wszystkie dodatkowe koszty kredytu bądź pożyczki np. opłatę za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Nie tylko nominalne oprocentowanie. Warto wiedzieć, iż komunikat na temat Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania jest obowiązkowy. Ani pożyczkodawca ani kredytodawca nie może go ukrywać. Gwarantuje to ustawa o kredycie konsumenckim. Bez trudu możesz znaleźć w niej definicje RRSO. Według niej  RRSO to koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony w wartości procentowej, całkowitej kwoty kredytu, w rocznym stosunku.

Dlaczego Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest tak ważna?

Zastanawiasz się, po co tak właściwie powstał wskaźnik RRSO? Przede wszystkim po to, aby każdy klient niezależnie od poziomu wiedzy na temat produktów finansowych, był świadomy tego, ile tak naprawdę kosztuje jego kredyt bądź pożyczka. Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa pozwala także na porównywanie między sobą licznych ofert kredytów oraz pożyczek i wybór tej najbardziej atrakcyjnej. To litera prawa oczekuje od wszystkich instytucji finansowych na wskazanie każdej osobie zainteresowanej zaciągnięciem kredytu lub pożyczki realnych kosztów. Licząc poziom RRSO banki i parabanki muszą uwzględnić wszystkie dodatkowe koszty, nie tylko nominalne oprocentowanie kredytu.

RRSO czy nominalne oprocentowanie? Co jest ważniejsze?

Umowę pożyczki albo kredytu będziesz podpisywał po raz pierwszy w życiu?  W związku z tym z całą pewnością zaskakuje Cię fakt, że i banki i parabanki prezentując ofertę pożyczki, jaki i kredytu informuję Cię zarazem o nominalnym oprocentowaniu i RRSO. Po przeczytaniu naszego artykułu z pewnością wiesz, co różni Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania od oprocentowania nominalnego. Naszym zdaniem Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest zdecydowanie bardziej precyzyjna. Nie mamy także wątpliwości, iż z korzyścią dla Twojego portfela będzie oparcie swojej decyzji o przystąpieniu do danego kredytu albo pożyczki o współczynnik RRSO. Jeśli będziesz przyglądał się tylko i wyłącznie nominalnemu oprocentowaniu nie zauważysz realnych kosztów produktu.