Wycena nieruchomości – ile to może kosztować?

Wycena nieruchomości – ile to może kosztować?

28 czerwca 2023 0 przez Redakcja

Wymagany przez bank, urząd skarbowy lub wiele innych agencji – zwykle wymagany jest operat szacunkowy. Ile jest gotów wydać rzeczoznawca majątkowy? Jakie czynniki biorą pod uwagę rzeczoznawcy przy wycenie nieruchomości i jak długo trwa wycena nieruchomości?

Kto przeprowadza wyceny nieruchomości?

Wszystko zależy od sytuacji. To, czy wycena nieruchomości ma skutek prawny, jest bardzo ważne. Jeśli tak, to nie można samodzielnie oszacować wartości nieruchomości. Musi to zrobić osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Mogą to być: rzeczoznawca majątkowy, wykwalifikowany pracownik banku, komornik lub biegły sądowy. Rzeczoznawcy majątkowi są odpowiedzialni za ustalanie wartości nieruchomości w Polsce. Osoby wykonujące zawód mają kwalifikacje zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości nadane przez Ministra Rozwoju lub jego poprzednika ustawowego. Aby uzyskać takie kwalifikacje, kandydaci na rzeczoznawców muszą spełnić kilka wymagań edukacyjnych i praktycznych. Wydział Infrastruktury prowadzi rejestr rzeczoznawców majątkowych, w którym można znaleźć nazwiska osób uprawnionych do wyceny nieruchomości.

Jakich metod używają rzeczoznawcy majątkowi przy wycenie nieruchomości?

Ustawa o gospodarce nieruchomościami daje rzeczoznawcom możliwość wyboru metody kalkulacji. W praktyce najczęściej stosowaną przez rzeczoznawców majątkowych metodą wyceny domów jest metoda porównawcza, czyli dochodowa. Omówimy je bardziej szczegółowo tutaj. Jednak nie są to jedyne opcje. Istnieją 4 główne metody wyceny:

  • porównawczą,
  • dochodową,
  • kosztową,
  • mieszaną.

Średni koszt wyceny nieruchomości

Jeśli chcesz poznać wycenę mieszkania, musisz przygotować opłatę w wysokości 750-1300 zł; za dom jednorodzinny z działką cena to 1000-1800 zł; z kolei wycena mieszkania może nawet przekroczyć 1800 zł. Najdroższe wyceny nieruchomości dotyczą budynków wielorodzinnych i kilkupiętrowych (4200-6000 zł) oraz gospodarstw rolnych (2500-3000 zł). 2300-3000 zł – za wyceny dla willi, domów i innych dużych nieruchomości wraz z gruntami przynależnymi. Najniżej oceniane są grunty niezabudowane i rolne (600-900 zł).

Domy wielorodzinne i wille

Omawiając cenniki wyceny nieruchomości, warto wspomnieć również o wycenach domów wielorodzinnych. Wyceny domów wielorodzinnych ustalane są zazwyczaj indywidualnie, a łatwo dostępne cenniki przedstawiają przedział od do. Można przyjąć, że rzeczoznawca majątkowy wycenia dom wielorodzinny na około 2700 do 3200 zł. To jest średnia cena. W niektórych przypadkach rzeczoznawcy budowlani mogą oferować wyższe kwoty za swoje usługi. Rzeczoznawca majątkowy może również dokonać wyceny willi. Średnia wyceniana cena nieruchomości wielkopowierzchniowych będzie z pewnością wyższa niż wyceniana cena mieszkań. Koszt wyceny nieruchomości szacujemy na około 2700 do 3300 zł. W niektórych przypadkach cena usługi może być nawet o połowę niższa.

Jaki jest cel wyceny nieruchomości?

Raport z wyceny daje wyobrażenie o prawdziwej wartości konkretnej nieruchomości – zabudowanej lub niezabudowanej. Jak już wspomnieliśmy, często jest to wymagane przy staraniu się o kredyt hipoteczny, ale nie jest to jedyna sytuacja, w której wymagane jest przygotowanie. Operat szacunkowy sporządzany jest zgodnie z zasadami określonymi w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatów szacunkowych. Znajdziecie tam szczegółowe regulacje dotyczące metod wyceny, metod ustalania wartości nieruchomości przy użyciu określonych technik oraz sposobów ustalania nieruchomości jako przedmiotu różnych tytułów, w zależności od rodzaju nieruchomości i jej przeznaczenia, a także wartość wydatków i strat. Ponadto dokument prawny określa również sposób przygotowania, format i wymaganą zawartość raportu ewaluacyjnego.