Z czym się wiąże zawód terenera personalnego?

Z czym się wiąże zawód terenera personalnego?

23 marca 2022 0 przez Redakcja

Trener personalny, to jedna z nowszych pozycji na liście, zawód, którego jeszcze kilka lat temu nikt nie kojarzył, dzisiaj jest nie tylko modny, ale i coraz bardziej opłacalny. Trener personalny, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się indywidualnym treningiem. W praktyce, często wygląda to tak, że osoba taka stoi nad podopiecznym na siłowni i instruuje go, czasami krzyczy, czasami zachęca, nie jest jednak tylko do motywowania klienta, ale głównie do pilnowania, czy ćwiczenia wykonywane są poprawnie.

Każdy, kto choć w minimalnym stopniu miał do czynienia z prawdziwym wysiłkiem fizycznym, w postaci ćwiczeń, wie jak ważne jest poprawne ich wykonywanie. To oczywiście nie jedyne obowiązki trenera, można zaliczyć do nich także: ustalanie całego planu i cyklu treningów, dostosowanie obciążeń do potrzeb i możliwości klienta, stworzenie dobrej diety dla niego oraz stała motywacja. Trener pracuje przede wszystkim w weekendy oraz po południami, gdy klienci wracają z pracy i mają czas oraz ochotę na ćwiczenia. Aby podjąć się takiej profesji, należy spełnić kilka podstawowych warunków. Podstawą jest oczywiście kurs trenera personalnego, ale zanim się go odbędzie, należy spełniać jeszcze kilka warunków.

Po pierwsze stan zdrowia, niestety osoby chore lub bez kondycji, zwyczajnie do tej pracy się nie nadają, dalej wymagane wykształcenie- przynajmniej średnie, choć najlepiej, jeśli ma się ukończony AWF, no i wspomniany kurs trenera personalnego. Można go odbyć w wielu miejscach, głównie zaocznie, trwa zazwyczaj kilka tygodni, a zajęcia odbywają się w weekendy, chociaż nie jest to regułą. Z racji sporego popytu, szkoły dostosowują oferty, w praktycznie każdy możliwy sposób. Odbycie kursu nie jest, więc rzeczą trudną. Ostatnie wymagania, to te dotyczące psychiki, jest to praca z ludźmi, dość wymagająca, nie tylko pod względem fizycznym, ale i psychicznym, trzeba umieć zmotywować podopiecznego, czasami czymś go zachęcić, mogą zdarzyć się też sytuacje nieprzyjemne, czy stresowe, na to wszystko trzeba być mentalnie przygotowanym, dlatego siła i odporność na stres są tu zdecydowanie wymagane. Czy to się w ogóle opłaca? Zarobki trenera personalnego są bardzo różne i zależne od kilku czynników.

Liczy się przede wszystkim: doświadczenie, profesjonalizm, marka wśród klientów, ale i miejsce pracy. Początkujący trener zarabia średnio około półtora tysiąca złotych, kwoty te mogą oczywiście rosnąć, z biegiem czasu i zdobywanym doświadczeniem. Najlepsi trenerzy, są w stanie „wyciągnąć” na miesiąc nawet trzydzieści tysięcy złotych. Na takie sumy trzeba sobie jednak zapracować.