Jak dobrze dobrać elegancką koszulę?

Jak dobrze dobrać elegancką koszulę?

25 marca 2022 0 przez Redakcja

W przypadku zwykłych koszul do noszenia na co dzień, często wybiera się między takimi rozmiarami, jak S, M, L czy XL.  Sprawa jest dość prosta, chociaż, z uwagi na tak małą ilość rozmiarów, trudno jest dobrać taki, który pasowałby idealnie czy chociaż bardzo dobrze.

Przy bardziej codziennych ubraniach nie ma to tak dużego znaczenia, natomiast, jeśli chodzi o koszule eleganckie (tak zwane koszule „wizytowe”), odpowiednie dopasowanie jest kluczowe. Dlatego też w ich przypadku z reguły do wyboru może być nawet kilkanaście lub więcej wariantów rozmiarowych tej samej koszuli. Jak dobrze dobrać elegancką koszulę i na jakie parametry zwracać uwagę? Doradzamy!

Rozmiar i wzrost – dwa podstawowe parametry

Pierwszy parametr, jaki ma elegancka koszula męska, to rozmiar – jednak zwykle nie wyrażany literowo. Nie ma tu już S czy M, a np. 43/45 czy 49/50. Czy to bezpośrednio w karcie produktu, czy w specjalnej zakładce dedykowanej rozmiarówce, powinny się znaleźć informacje na temat tego, jaki obwód koszuli w klatce piersiowej i w talii odpowiada danemu rozmiarowi.

Uwaga: nie można popaść w pułapkę zakładania, że w każdym sklepie rozmiarówka jest taka sama i skoro w jednym pasował taki, a nie inny rozmiar, to w kolejnym będzie tak samo. Ba, nawet w obrębie jednego sklepu rozmiarówka może być inna dla poszczególnych kolekcji i fasonów.

Dlatego przez zakupem warto zawsze sprawdzić rozmiarówkę, nawet, jeśli wydaje się, że wiadomo, jaki rozmiar będzie dobry. Zwłaszcza, jeśli ma się akurat taki obwód w klatce piersiowej, który może być „na styk” między dwoma rozmiarami.

Wzrost i fason również ma znaczenie

Ten sam rozmiar koszuli może być dostępny w różnych wersjach w zależności od wzrostu. Czyli na przykład można kupić koszulę o rozmiarze 41/42 dla wzrostu 176/182 lub 188/194.

Nie produkuje się najczęściej koszul wizytowych dla dowolnego wzrostu. Ma to sens, ponieważ ciężko znaleźć złoty środek – poszkodowani byliby w takiej sytuacji niscy i wysocy, a zadowolone mogłyby być tylko osoby o przeciętnym wzroście.

Od wzrostu przypisanego do produktu zależeć będzie długość samej koszuli, a także długość rękawów, więc warto na tę kwestię zwrócić uwagę. Oprócz wzrostu ma znaczenie także fason – to od niego będzie zależeć, czy na przykład koszula będzie bardziej opięta na ciele, czy standardowa.

Na to, jaki fason będzie odpowiedni, wpływa przede wszystkim gust, aczkolwiek też trzeba wziąć pod uwagę fakt, że dla niektórych bardziej opięte fasony (slim, skinny) mogą być po prostu za ciasne i na przykład koszula będzie sama się rozpinała.