Jaka jest cena prawa jazdy – jakie koszty ponosimy?

Jaka jest cena prawa jazdy – jakie koszty ponosimy?

17 lutego 2020 0 przez Redakcja Finanse.net.pl

Posiadanie prawa jazdy, przynajmniej na kierowanie samochodem osobowym, jest obecnie niemal podstawą. Są wciąż osoby, które z różnych powodów się na to nie decydują, ale nie da się ukryć, że może to znacznie utrudnić życie. Chociaż systemy komunikacji miejskiej i pozamiejskiej są coraz bardziej rozbudowane, to wciąż w wielu przypadkach posiadanie prawa jazdy będzie szybszym, a przy tym zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem.

Niestety, kursy na prawo jazdy mają jedną ważną cechę, która może odpychać wielu potencjalnych kursantów. Są one płatne, i to całkiem niemało, co w przypadku osób mniej zamożnych potrafi stanowić duży problem. Wobec tego zanim podejmiemy decyzję o pójściu na kurs, warto sprawdzić, jaka dokładnie jest cena prawa jazdy. Wobec tego ile kosztuje kurs prawa jazdy?

Czym jest Profil Kandydata na Kierowcę (PKK)?

Przed pójściem na kurs prawa jazdy, niezależnie od kategorii, od 2013 roku konieczne jest założenie wcześniej Profilu Kandydata na Kierowcę. Nawet jeśli mamy już jedno czy nawet kilka praw jazdy na różne kategorie, to za każdym razem i tak konieczne będzie zakładanie nowego profilu.

Czym jest PKK? To elektroniczny dokument, zawierający podstawowe informacje o osobach starających się o uzyskanie danych uprawnień prowadzenia pojazdu. Dzięki temu wszystkie zaangażowane w sprawę organy (WORD, szkoły jazdy, starostwa) mają cały czas dostęp do tych samych danych.

Ponadto dzięki takim profilom wyklucza się ryzyko, że uczestnictwo w kursie zostanie umożliwione osobie, która nie powinna mieć takiej możliwości (ponieważ na przykład po jeździe pod wpływem alkoholu zabrano jej prawo jazdy i możliwość ponownego starania się o nie na kilka lat wyrokiem sądu).

Niestety, założenie Profilu Kandydata na Kierowcę każdorazowo będzie wiązało się z szeregiem formalności, a także różnych opłat. Do utworzenia naszego PKK potrzebne będą następujące bezpłatne dokumenty:

 • poprawnie wypełniony wniosek o prawo jazdy
 • dokument tożsamości
 • pisemna zgoda opiekunów prawnych (w przypadku osób niepełnoletnich)
 • dokument umożliwiający przebywanie w Polsce (w przypadku obcokrajowców)
 • ksero posiadanego prawa jazdy (jeśli jest wymagane).

Zanim przejdziemy do dokumentów, które będą wiązały się z pewnymi kosztami, warto omówić dwie pozycje wśród dokumentów bezpłatnych, które mogą wydawać się niejasne. Chodzi tutaj o pisemną zgodę opiekunów prawnych dla osób nieletnich, a także ksero posiadanego prawa jazdy.

O niektóre kategorie prawa jazdy można starać się jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia, będzie to jednak wymagało właśnie pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Przykładem mogą być kategorie:

 • AM (za zgodą rodziców od 14 roku życia)
 • A1 (za zgodą rodziców od 16 roku życia)
 • A1 i B (za zgodą rodziców od 17 lat i 9 miesięcy, w przeciwnym wypadku od 18 lat).

Jeśli zaś chodzi o ksera posiadanego prawa jazdy, pewne kategorie wymagają posiadania już pewnej innej kategorii, aby móc w ogóle rozpocząć kurs. Są to:

 • B+E (wymagana kategoria B)
 • C (wymagana kategoria B)
 • C+E (wymagana kategoria C)
 • C1 (wymagana kategoria B)
 • C1+E (wymagana kategoria C1)
 • D (wymagana kategoria B).

Wiemy już więc, czym jest PKK. Czas więc dowiedzieć się, jaka jest cena prawa jazdy w kontekście opłat za założenie Profilu Kandydata na Kierowcę.

Opłaty związane z PKK

cena prawa jazdy - opłaty

Poza wymienionymi wcześniej dokumentami podczas wnioskowania o utworzenie PKK konieczne będzie także dostarczenie:

 • aktualnej fotografii
 • orzeczenia lekarskiego
 • orzeczenia psychologa (w określonych kategoriach).

Najmniejszym wydatkiem jest aktualna fotografia, która powinna mieć wymiary 3,5 na 4,5 centymetra. Wystarczy nam na cel założenia PKK jedna sztuka takiego zdjęcia. Jego wykonanie w zakładzie fotograficznym będzie się wiązało z opłatą w wysokości około 15-30 złotych.

Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do bycia kierowcą wiąże się obecnie z opłatą w wysokości 200 złotych, niezależnie od tego, na usługi którego lekarza się zdecydujemy. Można się jednak spotkać z tym, że szkoła jazdy oferuje zniżkę na kurs w wysokości 50 lub 100 złotych, jeśli wybierzemy się do wskazanego nam przez nią lekarza. Za samo badanie wciąż zapłacimy 200 złotych, ale za to oszczędzimy na kursie, więc w praktyce będzie ono tańsze.

Orzeczenie psychologa wymagane jest w przypadku kategorii związanych z zawodowym kierowaniem pojazdami i ważne jest przez okres 5 lat. Konkretnie konieczne jest w przypadku następujących kategorii:

 • C1
 • C1+E
 • C
 • C+E
 • D1
 • D1+E
 • D
 • D+E
 • uprawnienia do kierowania tramwajem.

Badanie psychologa, czyli tak zwane psychotesty, kosztują 150 złotych. Koszt ten jednak ponosi nie pracownik, a pracodawca.

Wobec tego ile kosztuje kurs prawa jazdy w kontekście samego założenia PKK, które pozwoli zapisać się na kurs? 215-230 złotych, jeśli nie jesteśmy zainteresowani kategorią wymagającą wykonania psychotestów. W przeciwnym wypadku koszt będzie wynosił około 365-380 złotych.

Wszystkie niezbędne do założenia PKK dokumenty należy złożyć w Wydziale Komunikacji Miasta lub Gminy, w których rejonie się znajdujemy. O ile zrobimy to samodzielnie lub zrobi to osoba z naszej najbliższej rodziny, samo złożenie wniosku będzie bezpłatne. W przeciwnym wypadku za pełnomocnictwo zapłacimy opłatę w wysokości 17 złotych.

Cena prawa jazdy kat B

Po założeniu PKK czekają nas opłaty związane już konkretnie z kursem na prawo jazdy. Jeśli chodzi o prawo jazdy koszt będzie inny w zależności od kategorii – my w pierwszej kolejności skupimy się na tym, jaka jest cena prawa jazdy kat B, ponieważ to właśnie ta kategoria jest najpopularniejsza.

Ile kosztuje kurs prawa jazdy kategorii B? Zależy to od wielu czynników, takich jak:

 • wielkość miasta
 • renoma szkoły jazdy
 • wliczone w cenę materiały szkoleniowe
 • dodatkowe kursy.

W zależności od miasta różnice w cenach kursów potrafią być spore i balansować pomiędzy około 900 a nawet 2000 złotych. Co ciekawe, w większych miastach z reguły kursy będą tańsze, ponieważ szkół jazdy będzie więcej i będą one ze sobą konkurować. Kiedy w mieście jest do wyboru tylko jedna lub dwie szkoły, ceny mogą być mniej satysfakcjonujące.

Co będzie w takiej opłacie zawarte? 30 godzin (czyli w praktyce 30 lekcji po 45 minut) zajęć teoretycznych oraz 30 godzin (w tym przypadku faktycznie 60-minutowych) zajęć praktycznych, które mają za zadanie przygotować kursantów do obu części egzaminu państwowego.

Co oczywiste, cena prawa jazdy będzie wyższa w przypadku bardziej renomowanych szkół jazdy, które znane są z wykwalifikowanej kadry i wysokich współczynników zdawalności.

Jeśli chodzi o prawo jazdy koszt windować mogą także zawarte w cenie dodatkowe materiały szkoleniowe, takie jak podręczniki czy testy. W przypadku tańszych kursów też z reguły będą one potrzebne, ale po prostu konieczne będzie zakupienie ich samemu.

Dodatkowe kursy mogą oznaczać zaawansowany kurs pierwszej pomocy, ale także na przykład kurs jazdy na płycie poślizgowej. W przypadku bardziej budżetowych kursów takich elementów zazwyczaj nie uświadczymy.

Jak widać, cena prawa jazdy kat B nie jest szczególnie niska, a nadmierne oszczędzanie poprzez wybór najtańszej możliwej szkoły może nie popłacać, ponieważ w zamian otrzymamy ubogie materiały szkoleniowe czy niski poziom nauczania.

Koszt egzaminu na prawo jazdy kategorii B

Cena prawa jazdy kategorii b

Niestety, myśląc „prawo jazdy a cena” musimy wziąć pod uwagę nie tylko koszta związane z założeniem PKK i kursem, ale także egzaminem, którego zdanie jest warunkiem otrzymania upragnionego dokumentu.

Egzamin teoretyczny równa się wydatkowi o wysokości 30 złotych. Jeśli egzamin nie zostanie zdany, każda następna próba również będzie kosztowała tyle samo.

Koszt egzaminu praktycznego na kategorię B wynosi 140 złotych. Ponownie, jeśli egzaminu nie zaliczymy, możemy próbować po raz kolejny, ale za każdym razem będziemy musieli zapłacić 140 złotych.

Cena prawa jazdy w kontekście samego egzaminu to więc 170 złotych, o ile oba egzaminy uda nam się zdać za pierwszym razem.

W razie niepowodzenia wiele osób decyduje się na wykupienie w swojej szkole dodatkowych godzin jazdy, aby móc lepiej przygotować się do egzaminu i mieć szansę poćwiczyć to, co na egzaminie okazało się być słabym punktem. Koszt takich dodatkowych godzin zależy od cennika przyjętego w danej szkole, ale zazwyczaj wynosi kilkadziesiąt złotych za godzinę.

Koszt wydania prawa jazdy

Pozytywne zdanie obu egzaminów nie równa się końcowi kosztów. Ostatnim wydatkiem, który poniesiemy, będzie opłata administracyjna związana z wydaniem prawa jazdy. Nie jest ona niska, bowiem wynosi 100 złotych i 50 groszy.

Po dokonaniu odpowiedniej opłaty nasze prawo jazdy powinno być dostępne do odbioru w terminie 3 tygodni.

Ile kosztuje kurs prawa jazdy?

Wiemy już, jaka jest cena prawa jazdy w kontekście poszczególnych etapów pozyskiwania prawa jazdy i związanych z nimi wydatków. Teraz warto całą tą wiedzę poskładać, aby uzyskać pełny obraz tego, ile kosztuje kurs prawa jazdy.

Jak już wspomniano, w większości przypadków założenie PKK będzie nas kosztowało 215-230 złotych.

Następna opłata, która nas czeka, to opłata za kurs, która może wynosić od 900 do nawet 2000 złotych.

Z kolei egzaminy będą się wiązały z kosztem w wysokości 170 złotych, o ile uda nam się zdać je za pierwszym razem.

Do tego dochodzi obowiązkowa opłata administracyjna w wysokości 100 złotych i 50 groszy.

Podsumowując, jeśli zdamy egzamin za pierwszym podejściem i zdecydujemy się na najtańszą możliwą szkołę, cena prawa jazdy kat B powinna wynosić około 1385,50 do 1400, 50 złotych. Przy zdaniu egzaminu za pierwszym podejściem i wybraniu najdroższej szkoły, cena prawa jazdy wynosić będzie około 2485,50 do 2500,50 złotych.

Jednak w praktyce zazwyczaj decydujemy się na szkołę ze środka stawki, dlatego też zakładając, że za kurs zapłacimy 1450 złotych i zdamy egzamin za pierwszym razem, cena prawa jazdy zazwyczaj będzie oscylowała w okolicach 1935,50 do 1950,50 złotych.

Prawo jazdy – wymiana

wymiana prawa jazdy

Jeśli chodzi o prawo jazdy wymiana niestety nie jest darmowa, ale też nie wiąże się z ogromnymi kosztami. Opłata za wydanie nowego prawa jazdy wynosi bowiem 100 złotych i 50 groszy, tak jak i w przypadku wydania pierwszego prawa jazdy.

 

Obecnie nie stosuje się już bezterminowych praw jazdy – od 2013 wydaje się te dokumenty maksymalnie na 15 lat, po którym to czasie konieczna będzie ich wymiana. Osoby, które wcześniej otrzymały bezterminowe prawo jazdy, zobowiązane są je wymienić do 2033 roku.