Pożyczka pracownicza – kto i na jakich zasadach może z niej skorzystać?

Pożyczka pracownicza – kto i na jakich zasadach może z niej skorzystać?

12 grudnia 2023 0 przez Redaktorka Katarzyna

W życiu nierzadko pojawia się potrzeba pozyskania dodatkowej gotówki. Zwykle w takiej sytuacji przegląda się oferty banków lub podmiotów pozabankowych. Warto jednak wiedzieć, że o pożyczkę starać można się również w swoim zakładzie pracy. Na czym polega pożyczka pracownicza?

Czym jest pożyczka pracownicza?

Ogólnie rzecz ujmując, pożyczka pracownicza to nic innego jak pożyczka zaciągana przez pracownika w swoim zakładzie pracy. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że warunki, na jakich są udzielanie takie pożyczki, są o wiele korzystniejsze w porównaniu z pożyczkami bankowymi, czy pożyczkami zaciąganymi w podmiotach pozabankowych. Przede wszystkim takie pożyczki najczęściej są nieoprocentowane, a termin ich spłaty jest bardzo dogodny. Poza tym nie trzeba w tym przypadku pilnować terminu spłaty. Rata pożyczki jest bowiem co miesiąc potrącana z pensji. Warto tu dodać, że pracownik pożyczkę przeznaczyć może na dowolny cel.

Kto może wnioskować o pożyczkę pracowniczą?

Z założenia o pożyczkę pracowniczą wnioskować może każdy pracownik zakładu pracy. Co jednak ważne, pracodawca ma prawo do określenia konkretnych warunków udzielania takich pożyczek. Innymi słowy, pracodawca może określić warunki, jakie spełniać musi pracownik, aby mógł się ubiegać o pożyczkę pracowniczą. Wskazać można tu na kilka takich warunków, które w zakładach pracy pojawiają się najczęściej. Mowa tu przede wszystkim o minimalnym stażu pracy (najczęściej 6 miesięcy) oraz o zatrudnieniu na umowę o pracę. Pracownik spełniający określone przez pracodawcę warunki i chcący otrzymać pożyczkę pracowniczą musi złożyć stosowny wniosek. W przypadku pozytywnej decyzji pracodawcy dochodzi do podpisania umowy pożyczki. Ta określać musi szczegółowo wszystkie warunki, na jakich pożyczka jest udzielania. 

Jakie są zalety i wady pożyczki pracowniczej?

Pożyczka pracownicza ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Wśród zalet na pewno wskazać trzeba na brak dodatkowych kosztów. Jak bowiem wspomniano, pożyczki pracownicze w zdecydowanej większości przypadków nie są oprocentowane. Nie bez znaczenia jest tu również możliwość ustalenia dogodnego terminu spłaty pożyczki. Do zalet dodać można także fakt, że taką pożyczkę uzyskać można także bez posiadania zdolności kredytowej przez pracownika. Jeśli zaś chodzi o wady, to na pewno wskazać można tu na poczucie zobowiązania wobec pracodawcy. Zmiana pracy wiąże się bowiem najczęściej z koniecznością spłaty całego zobowiązania.

Pożyczka pracownicza to z pewnością ciekawa alternatywa dla produktów bankowych. Dlatego, jeśli zajdzie potrzeba pozyskania dodatkowych środków, warto sprawdzić, czy jest taka możliwość w zakładzie pracy. Może się to okazać bardzo korzystnym rozwiązaniem.