Czym są kryptowaluty?

Czym są kryptowaluty?

20 lipca 2021 0 przez Redakcja

Kryptowaluty są tematem, który pojawia się w dyskusjach coraz częściej. Czym właściwie są i czym wyróżniają się kryptowaluty na tle innych środków płatniczych?

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to zagadnienie, które budzi ogromne emocje, nie tylko wśród inwestorów, ale również wśród osób, które nie chcą mieć z nimi zbyt wiele wspólnego. Czym zatem są kryptowaluty?

W najprostszy sposób można określić je mianem wirtualnej waluty, która nie posiada swojego fizycznego odpowiednika. Gdy płacimy kartą za produkty zakupione w sklepie używając złotówek czy innej waluty – wydajemy pieniądze, które moglibyśmy dostarczyć do sklepu także w formie banknotów lub monet.

Tego samego nie można powiedzieć o kryptowalutach. Mogą one co prawda stanowić środek płatniczy za towary i usługi (o ile taka forma płatności jest akceptowana przez sprzedającego), jednak nie występują w formie fizycznej. Do swojego funkcjonowania, kryptowaluty wykorzystują zdecentralizowany system, który w większości przypadków opiera się na tzw. łańcuchu bloków (ang. blockchain), czyli publicznym rejestrze transakcji, jakie zostały dokonane z użyciem danej kryptowaluty. Podlega on nieustannej aktualizacji, która jest dokonywana poprzez komputery, a te – za przeprowadzane obliczenia – otrzymują „wynagrodzenie” w postaci jednostek lub części jednostek kryptowalut. Czynność ta jest powszechnie nazywana kopaniem czy też wydobywaniem.

Najpopularniejsze kryptowaluty

Kryptowalutą, o której słyszał chyba każdy, jest oczywiście BitCoin, który przyczynił się do popularyzacji walut wirtualnych. Nie oznacza to jednak, że cały rynek opiera się tylko i wyłącznie na BitCoinie, a wręcz przeciwnie – istnieje ich bardzo wiele.

Wśród dość popularnych kryptowalut można wskazać między innymi Ethereum, Stellar, Litecoin, Tether, Binance Coin i wiele innych. Ich ceny są codziennie aktualizowane i podlegają zmianom w zależności od sytuacji na rynku (innymi słowy – występują po prostu kursy kryptowalut, dokładnie jak ma to miejsce w przypadku walut krajowych).

Jednak w przeciwieństwie do walut krajowych, kryptowaluty nie są w żaden sposób kontrolowane przez rząd jakiegokolwiek państwa, co sprawia, że bywają popularnym środkiem płatniczym w nielegalnych transakcjach. Jednocześnie nie oznacza to, że same kryptowaluty są czymś, czego należy się obawiać, a wręcz przeciwnie – w opinii wielu ekspertów mogą stać się walutą przyszłości. Są na tyle interesującym tematem, że między innymi BNY Mellon zaczął im się przyglądać i ogłosił, że do końca 2021 planuje wprowadzić akcje powiernicze dla kryptowalut.

Czym charakteryzują się kryptowaluty?

Najistotniejszą cechą, jaką wyróżniają się kryptowaluty, jest decentralizacja. Ani wspomniane wyżej państwa, ani jakiekolwiek organizacje ponadnarodowe nie mają żadnego wpływu na jego funkcjonowanie. Dzięki temu, kryptowaluty są odporne na jakiekolwiek działania zmierzające do wpływania na kursy walut na przykład przez rządy poszczególnych państw.

Decentralizacja oznacza niezależność. W miejsce podmiotu (komputera), który z jakiegoś względu przestał wydobywać kryptowaluty, wkracza nowy kopacz, a co za tym idzie – zapewniona jest ciągłość funkcjonowania. Ogromną wadą, jaką niesie za sobą decentralizacja, jest gigantyczne zużycie energii elektrycznej, która jest niezbędna do funkcjonowania kryptowalut. Jest to jeden z poważniejszych argumentów podnoszonych przez przeciwników walut wirtualnych, któremu trudno jest odmówić pewnej logiki.

Kursy kryptowalut

Kursy kryptowalut, podobnie zresztą jak walut krajowych, nieustannie się zmieniają. W chwili obecnej za 100 zł można kupić 0.0008 BTC, 0.0138 ETH czy 25.7274 USDT (Tethera). Na ten moment dwie najpopularniejsze kryptowaluty (BitCoin i Ethereum) odnotowują nieznaczne spadki, podczas gdy Tether oraz Binance Coin pną się w górę. Aktualne kursy dostepne na stronie: kursy-walut.info.pl/kursy-kryptowalut/

Podobnie jak kursy na rynkach walut krajowych, także kury kryptowalut bywają nieprzewidywalne. Wpływ na nie mają między innymi… zachowania popularnych osób. Wśród przykładowych sytuacji tego rodzaju można wskazać posty Elona Muska dotyczące planów akceptowania kryptowalut przez Teslę. Wówczas odnotowano ogromny skok, a kryptowaluty zyskały zainteresowanie zdecydowanie szerszego grona odbiorców, również tych, którzy do tej pory nie zwracali uwagi na to zagadnienie.

Jak widać, nie takie kryptowaluty straszne, jak je (niektórzy) malują. Choć początkowo wiele terminów z nimi związanych wydaje się brzmieć dziwnie, wraz z biegiem czasu oraz wzrostem wiedzy na ten temat, można liczyć na lepsze zrozumienie tematu.