Na co zwrócić uwagę podczas zaciągania kredytu?

Na co zwrócić uwagę podczas zaciągania kredytu?

28 czerwca 2021 0 przez Redakcja

W obecnych czasach banki mają w swojej ofercie dość zróżnicowane rodzaje kredytów. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także poznać specyfikę poszczególnych produktów bankowych. Dobrze jest również zapoznać się z zasadami związanymi z zaciąganiem kredytów.

Czym jest kredyt?

Kredyt jest jednym z zobowiązań, które może być udzielone osobie fizycznej. Do jego udzielenia uprawnione są jedynie określone instytucje finansowe. Wśród nich wymienia się banki, a także Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. Na podstawie stosownej umowy kredytobiorcy udzielane są wnioskowane środki finansowe. Natomiast sam kredytobiorca zobowiązuje się je wykorzystać zgodnie z założonym przeznaczeniem. Bank pobiera wynagrodzenie za udzielenie kredytu, które obejmuje między innymi prowizje oraz odsetki.

Kredyt konsumpcyjny

W obecnych czasach w ofercie banków można znaleźć dość zróżnicowaną ofertę kredytową, która obejmuje różne rodzaje kredytów. Wśród nich można przede wszystkim wymienić kredyt konsumpcyjny, który zaciągany jest w celu zrealizowania określonych potrzeb kredytobiorcy. Jest to przede wszystkim zakup różnych przedmiotów. Wśród nich można wymienić telewizor, telefon, a nawet samochód. Zabezpieczenie kredytu stanowią dochody kredytobiorcy, a sam kredyt może być udzielony nawet na kilka lat.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy jest jednym z rodzajów kredytu konsumpcyjnego. Zazwyczaj tego rodzaju zobowiązanie udzielane jest kredytobiorcy bez zabezpieczeń, dlatego stosunkowo łatwo go uzyskać. Kredytobiorca nie musi również wskazywać na co konkretnie wydatkował dane środki, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. W celu zaciągnięcia tego rodzaju zobowiązania i wyliczenia raty można skorzystać z takiego narzędzia, jak kredyt gotówkowy kalkulator. Więcej na: https://kalkulator-kredytowy.org/kredyty-gotowkowe/

Kredyt w rachunku bieżącym

Kolejnym rodzajem kredytu konsumpcyjnego z całą pewnością jest kredyt w rachunku bieżącym, który powiązany jest z kontem bankowym kredytobiorcy. Dodatkowe środki są uruchamiane w ramach obowiązującego limitu, a kredytobiorca może z nich skorzystać lub nie. Nie musi wskazywać na co zostały przeznaczone. Wśród kredytów powiązanych z kontem bankowym można również wymienić kartę kredytową. Są to środki na dodatkowym koncie, z których można korzystać przy pomocy specjalnie do tego celu przeznaczonej karty kredytowej.

Kredyt hipoteczny

Wśród różnych rodzajów kredytu można również wyszczególnić kredyt hipoteczny. Tego rodzaju kredyt najczęściej zaciągany jest w celu zakupu nieruchomości, a także realizacji różnych rodzajów inwestycji. Kredyt hipoteczny zaciągany jest na stosunkowo długi czas i ma dość skomplikowane warunki udzielenia. Podczas jego zaciągania warto skorzystać z takiego narzędzia, jak kalkulator kredytowy. Dzięki niemu będzie możliwe oszacowanie raty tego rodzaju kredytu. więcej na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kredyt_hipoteczny

Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny to kolejny rodzaj kredytu, który może zostać zaciągnięty w banku. Tego rodzaju zobowiązanie przeznaczone jest przede wszystkim na realizację różnego rodzaju inwestycji, czyli powiększanie majątku danego kredytobiorcy. Ma to szczególne zastosowanie w przypadku realizowanych inwestycji na różnym poziomie. Kredyt tego rodzaju można również z powodzeniem przeznaczyć na zakup papierów wartościowych, a także zakup akcji.

Kredyt konsolidacyjny

Kolejnym rodzajem kredytu, który może być zaciągnięty w banku z całą pewnością jest kredyt konsolidacyjny. Jest to specjalny rodzaj kredytu, w którym można z powodzeniem połączyć wszystkie posiadane przez siebie wcześniej zobowiązania do spłaty. Dzięki zaciągnięciu tego rodzaju kredytu pojedyncza rata może być mniejsza niż kilka rat, które są osobno płacone. Warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem, ponieważ będzie ono niezwykle korzystne w wielu przypadkach.

Na co zwrócić uwagę?

Podczas zaciągania różnych rodzajów kredytów warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Biorąc kredyt gotówkowy powinno się w szczególności sprawdzić jego koszt, ponieważ ma to największe znaczenie w przypadku tego rodzaju zobowiązań. To właśnie od całkowitego kosztu kredytu zależna będzie wysokość miesięcznej raty, a także wysokość odsetek, które są wymagane do zapłaty. Na całkowite koszty kredytu gotówkowego składa się wiele zróżnicowanych elementów. Wśród nich wymienia się oprocentowanie kredytu, prowizję banku, opłaty dodatkowe, a także ewentualne ubezpieczenie. Oprócz tego powinno się również zwrócić uwagę na czas trwania kredytu. Im będzie on dłuższy, tym wyższe będą odsetki konieczne do zapłaty. Dobrze jest o tym pamiętać. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu, warto jest przede wszystkim zapozanć się z ofertmi różnych banków, na pewno należy sprawdzić całkowity koszt oraz wszystkie dodatkowe koszty. Dobrze jest również zapoznać się z opinią na temat banku. Pamietajmy aby kredyty zaciągać jedynie od sprawdzonego banku. Na rynku moża też natknąć sie na nieuczciwe oferty kredytów, gdzie jesteśmy zoobowiązani do oddania bardzo dużej sumy w stosunku do pożyczki.