Intercyza – koszt i wpływ na spadek oraz długi

Intercyza – koszt i wpływ na spadek oraz długi

19 lutego 2020 0 przez Redakcja Finanse.net.pl

Intercyza – słowo, które rodzi wiele wątpliwości i wywołuje w nas poczucie braku zaufania. Większość par, które decydują się na ślub nie myśli o tym, aby sporządzić intercyzę. Co więcej, bardzo często uważamy ją za coś złego, co ma świadczyć o naszym braku zaufania do drugiej połówki. Nic bardziej mylnego, a intercyza może być potrzebna w bardzo wielu przypadkach i po prostu warto ją sporządzić. Ile kosztuje intercyza i na czym polega? Odpowiadamy.

Co to jest intercyza?

Jest to małżeńska umowa majątkowa, którą możemy sporządzić przed ślubem lub też w czasie trwania małżeństwa. Dzięki sporządzeniu takiego dokumentu wprowadzamy do swojego związku rozdzielność majątkową. Oznacza to, że po ślubie nie dotyczy nas wspólnota majątkowa, a jedynie ustalenia i umowa, którą podpisaliśmy i potocznie nazywamy ją intercyzą.

Aby intercyza miała moc prawną, musi być sporządzona w obecności notariusza. Umowy ustne oraz te, które samodzielnie spisali małżonkowie, nie mają mocy prawnej i dalej obowiązuje Was wspólnota majątkowa. Co ważne, na intercyzę muszą zgodzić się obie strony. Jeśli żona lub mąż nie wyraża na nią zgody, to również nie jest ona ważna.

Ile kosztuje intercyza i kiedy ją popisać?

Intercyzę najlepiej jest sporządzić tuż przed ślubem lub zaraz po nim, gdy małżonkowie nie dorobili się jeszcze majątku. Wtedy też sporządzenie takiej intercyzy u notariusza jest łatwiejsze i tańsze i kosztuje ok. 400 zł. Do tego dochodzą dodatkowe koszty takie jak doliczenie wpisów i podatku VAT. Koniec końców intercyza może kosztować nas ok. 600 zł. W momencie, gdy małżonkowie chcą intercyzy, a dorobili się już wspólnego majątku, notariusz może pobrać większą opłatę.

Intercyza – kto powinien ją podpisać?

Intercyza przyda się osobom, które mimo zawarcia związku małżeńskiego chcą pozostać niezależne finansowo i nie chcą tworzyć wspólnoty majątkowej. Wbrew pozorom istnieje wiele par, które cenią sobie niezależność finansową od drugiej połówki i same chcą zarządzać swoim majątkiem. Jeśli chcesz zarabiać na własny rachunek i nie być uzależnionym od decyzji męża lub żony, to intercyza będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

O podpisaniu takiej umowy powinny pomyśleć także osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Na początku małżeństwa z pewnością nikt nie myśli o najgorszych scenariuszach takich jak np. rozwód. Jednak nawet jeśli do niego nigdy nie dojdzie, to warto być zabezpieczonym i dzięki intercyzie zachować swój majątek tylko dla siebie.

Skutki podpisania intercyzy

Zanim podpiszesz intercyzę, musisz znać wszystkie skutki, jakie się z tym wiążą. Jest to m.in.:

– Osobna własność majątku nabytego zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak i w jego trakcie.
– Brak wspólności majątkowej oraz możliwości domagania się pieniędzy od współmałżonka np. podczas rozwodu.
– Brak wzajemnej odpowiedzialności za długi. Jedna strona małżeństwa nie jest odpowiedzialna za długi drugiej, chyba że były one zaciągnięte na poczet całej rodziny.
– Brak możliwości egzekucji komorniczej na majątku małżonka, który nie ma długów, a ma je jego druga połówka.
Brak intercyzy – co jest wspólne, a co nie?

Pary, które nie podpisały intercyzy, muszą liczyć się z tym, że obowiązuje je wspólnota majątkowa. Obejmuje ona wszystko, co małżonkom udało się nabyć podczas trwania małżeństwa. Wszystkie przedmioty należą do wspólnego majątku – bez względu na to, czy jest to samochód, czy nowe meble kuchenne. Istnieje jednak kilka rzeczy, które nie należą do wspólnego majątku i są wyłączną własnością jednego z małżonków. Jest to m.in.: majątek nabyty przed ślubem, majątek odziedziczony lub pochodzący z darowizny, pieniądze z odszkodowania i nagrody pieniężne. Do wspólnego majątku nie zaliczają się też wszelkie nagrody i wyróżniania z wyjątkiem wygranych w lotto i innych grach liczbowych. Do majątku osobistego współmałżonka zalicza się też nieruchomości i sprzęty, do których ma on prawo jako wspólnik spółki cywilnej.

Intercyza a spadek

Intercyza nie ma wpływu na dziedziczenie po zmarłym współmałżonku. Oznacza to, że dziedziczenie wygląda zawsze tak samo – nieważne czy para miała intercyzę, czy wspólność majątkową. Małżonek zawsze znajduje się w pierwszej grupie spadkowej i to do niego w pierwszej kolejności trafia spadek. To samo tyczy się dzieci, po śmierci rodzica one również otrzymują spadek. Należy jednak pamiętać, że część, która przypada małżonkowi, nie może być mniejsza niż ¼ majątku. Resztę dzieli się na kilkoro dzieci.

W przypadku, gdy zmarły pozostawił testament, intercyza również nie ma żadnego znaczenia i nikt nie bierze jej pod uwagę. Wtedy najważniejsze są zapisy, które znajdują się w testamencie. Jeśli współmałżonek nie chce przyjąć spadku, to może się go zrzec. W tym celu musi zawrzeć odpowiednią umowę u notariusza. Gdy współmałżonek zrzeknie się spadku po zmarłym, przechodzi on na dalszych członków rodziny. Intercyza a dziedziczenie nie mają więc ze sobą zbyt wiele wspólnego.

Intercyza, a długi

Zawarcie intercyzy nie zawsze wystarcza do tego, aby uchronić się przed długami współmałżonka. Jeśli któraś ze stron małżeństwa zdecyduje się wziąć kredyt, to musi powiadomić kredytobiorcę o istnieniu intercyzy. W innym przypadku nie jest ona brana pod uwagę i będzie bezskuteczna, jeśli dojedzie do egzekucji komorniczej.

Wierzyciel musi zdawać sobie sprawę z tego, że między małżonkami istnieje intercyza. Jeśli go o tym nie poinformujemy, to może on domagać się roszczeń nie tylko z majątku kredytobiorcy, ale także jego małżonka – nawet jeśli podpisali oni intercyzę.

Co ciekawe osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, również mają obowiązek ujawnić ten fakt. Majątek współmałżonka będzie nietykalny tylko wtedy, gdy kontrahent wiedział o intercyzie jeszcze przed podpisaniem umowy.

Warto też wiedzieć, że intercyza zawarta na chwilę przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej jednego ze współmałżonków, też nie zadziała. Czasem w życiu zdarza się tak, że własny biznes nie do końca wyszedł i chcemy ochronić drugą połówkę przed długami, podpisując intercyzę. Będzie ona ważna tylko wtedy, gdy została zawarta 2 lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. O rozdzielności majątkowej warto więc pomyśleć, jeszcze przed tym, jak jedna ze stron małżeństwa postanowi założyć własną działalność gospodarczą, która wiąże się z dużym ryzykiem utraty majątku. Intercyza przedmałżeńska będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz odpowiadać za długi współmałżonka, które powstały podczas trwania małżeństwa oraz prowadzenia przez niego działalności gospodarczej.

Intercyza, a podatki

Małżeństwo, które podpisało intercyzę, nie może wspólnie rozliczać się z podatku dochodowego. Nawet jeśli rozdzielność powstała w ciągu roku podatkowego, to małżonkowie muszą rozliczyć się osobno, a nie tak jak pary żyjące we wspólnocie majątkowej – razem.