Jak pomnożyć pieniądze – najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o oszczędzaniu i inwestycjach

Jak pomnożyć pieniądze – najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o oszczędzaniu i inwestycjach

21 maja 2020 0 przez Redakcja Finanse.net.pl

Masz oszczędności w swoim domowym budżecie i zastanawiasz się jak je pomnożyć? Długofalowe oszczędzanie pieniędzy oraz inwestycje mogą przynieść Ci najlepsze rezultaty. Zobacz jak pomnożyć pieniądze w prosty sposób bez dużego ryzyka.

Jak pomnażać pieniądze inwestując?

Prócz oszczędzania pieniędzy warto je także inwestować, aby na przestrzeni lat nie traciły na swojej wartości. Zanim jednak to zrobisz, sprawdź dokładnie rzetelność instytucji, której chcesz powierzać swoje pieniądze. Nietrafiona inwestycja może sprawić, że w najgorszym przypadku stracisz oszczędności swojego życia. Dlatego konieczne jest prawidłowe ocenienie ryzyka, aby uchronić się przed oszustami. Najlepszą radą będzie to, abyś inwestował w rzeczy, które są Ci znane i które rozumiesz. Tylko wtedy będziesz umieć poprawnie ocenić ryzyko.

Aktualnie, gdy czasy są stosunkowo niepewne najlepiej kierować się do sprawdzonych źródeł inwestycji. Warto stale obserwować rynek i wyciągnąć z tego wnioski. Istnieje wiele rodzajów inwestycji, które warto wziąć pod uwagę. Będą to m.in. akcje, obligacje, nieruchomości, waluty czy surowce. Co ciekawe inwestować można też w siebie np. poprzez zwiększanie swoich kompetencji zawodowych.

Systematyczność

Jeśli chcesz pomnażać swój kapitał, musisz być systematyczny oraz bardzo cierpliwy. Te dwie cechy są kluczowe, jeśli chcesz pomnażać swoje pieniądze w skuteczny sposób. Oszczędzanie i inwestowanie jest najbardziej opłacalne, jeśli jest długoterminowe. Dlatego o wiele lepiej jest decydować się np. na lokaty oraz inwestycje długoterminowe. Przynoszą one większe kwoty, które możesz później przeznaczyć na kolejne inwestycje.

Wszelkie nadwyżki w domowym budżecie możesz odłożyć na później lub dołożyć do swoich inwestycji. Nawet jeśli jest to kilkaset złotych zaoszczędzonych na zakupach lub premia świąteczna, to zamiast ją wydawać – zainwestuj. Możliwości jest wiele, Ty nie odczujesz braku nadwyżki, a ona stale będzie pracować i pomnażać się np. na lokacie.

Oszczędzanie a inwestowanie 

Oszczędzanie polega na zachowywaniu lub lokowaniu określonej sumy pieniędzy w instrumenty finansowe, które zachowują ich siłę nabywczą. Do oszczędności można sięgnąć w nagłych przypadkach. Z kolei inwestowanie polega na lokowaniu pieniędzy w instrumenty finansowe, dzięki którym pieniądze będą zarabiać. Poprzez inwestowanie powiększasz swój majątek. Ważne jest to, aby bez pieniędzy przeznaczonych na inwestycje móc żyć w razie nagłych problemów finansowych. Trzeba się także pogodzić z rykiem, które nie pojawia się podczas oszczędzania pieniędzy.

Inwestowanie nie jest tym samym co oszczędzanie i na odwrót. Jeśli zgromadziłeś już wystarczająco dużo oszczędności, to możesz pomyśleć o tym, aby część z nich zainwestować. W taki sposób będziesz miał nie tylko pewną sumę, do której możesz sięgnąć w razie potrzeby, ale też kapitał, który stale pracuje i się pomnaża.

Jak pomnażać pieniądze w sposób alternatywny

Jak pomnożyć oszczędności

Inwestycjami alternatywnymi można nazwać wszystkie rzeczy, które wychodzą poza akcje, obligacje, waluty, nieruchomości i kruszce takie jak np. złoto. Można też inwestować w wino, monety kolekcjonerskie, stare samochody, płyty winylowe i wiele innych ciekawych rzeczy. Aby zacząć inwestować w alternatywne rzeczy warto pierw zapoznać się z tradycyjnymi sposobami na inwestowanie kapitału. Inwestycja w rzecz, na której się nie znasz, może okazać się bardzo niekorzystna w perspektywie czasu.

Kluczem inwestycji alternatywnych jest znajomość danej rzeczy. W końcu musisz wiedzieć, czy samochód lub obraz, na który wydajesz pieniądze, jest wart swojej ceny i czy będzie ona rosła na przestrzeni lat. Jest to dobre rozwiązanie dla pasjonatów, którzy wiedzą wszystko na temat przedmiotu, za który płacą.