Jak prowadzić firmę?

Jak prowadzić firmę?

16 marca 2020 0 przez Redakcja Finanse.net.pl

Bardzo wiele firm w Polsce upada na samym początku działalności – w pierwszym roku lub dwóch. Wiąże się to z faktem, że marzenia, nadzieje i pewne mylne przekonania odnośnie prowadzenia biznesu zderzają się ze smutną rzeczywistością. Skomplikowane i często nieprzyjazne przedsiębiorcom prawo, wysokie podatki i inne koszty prowadzenia działalności, duża konkurencja i problem z pozyskaniem klientów… ale także aspekty będące winą bezpośrednio przedsiębiorcy, takie jak brak odpowiedniego przygotowania i samodyscypliny czy nieodpowiedzialność. To wszystko sprawia, że biznes może upaść tak szybko, jak powstał. Wobec tego jak prowadzić firmę, żeby zmaksymalizować szanse na odniesienie sukcesu?

Jak zacząć swój biznes? Miej pomysł na siebie

Pomysł na prowadzenie firmy

Mało jest już branż, w których nie ma dużej konkurencji. Musimy przygotować się na to, że nasi konkurenci będą lepiej zorganizowani, będą mieli większe fundusze, gotową bazę klientów, całą machinę marketingową. Krótko mówiąc – wybicie się może stanowić duże wyzwanie.

Jak nie masz pomysłu na biznes, sprawdź również artykuł: Pomysł na biznes w 2020 roku.

Żeby wyróżnić się i zyskać klientów mimo mniejszego doświadczenia, bardzo ważne będzie posiadanie pomysłu na siebie, a mówiąc jeszcze konkretniej, na swoją markę. „Chcę sprzedawać meble” czy „zamierzam robić tłumaczenia” nie wystarczy, ponieważ same w sobie te rzeczy nie są niczym oryginalnym.

Co czyni Cię wyjątkowym? Co możesz zagwarantować klientom, czego nie dostarczają im twoi konkurenci? Może wyróżniasz się unikatową historią lub metodą działania, a może jesteś w stanie zaoferować udogodnienie, którego nie mają w swojej ofercie inni. Oczywistym jest, że celem prowadzenia działalności jest wzbogacenie się, ale nie zmienia to faktu, że każda firma powinna mieć jasne i klarowne przesłanie, które nada jej charakter. W przeciwnym wypadku ryzykujemy, że nie zdołamy przyciągnąć do siebie klientów i szybko zbankrutujemy.

Rozsądnie gospodaruj środkami

Rozsądne gospodarowanie środkami w firmie jest trudniejsze niż by się wydawało. Kiedy pracujemy na etacie, zyski spływają do nas w formie wypłaty, która jest całościowo do naszej dyspozycji.

Jednak kiedy prowadzimy naszą działalność, musimy być ostrożni w tym, jak dysponujemy środkami firmowymi. Muszą one posłużyć nie tylko na nasze wydatki, ale także zapłatę kontrahentom i pracownikom, inwestycje, zakup niezbędnych surowców i materiałów oraz wiele, wiele innych.

Łatwo doprowadzić do sytuacji, w której wykorzystaliśmy zbyt dużą część przychodów w danym miesiącu i nie jesteśmy w stanie pokryć bieżących wydatków. Dlatego też powinniśmy być ostrożni i kalkulować swoje wydatki. Dobrą praktyką jest prowadzenie oddzielnego konta firmowego i osobistego.

Wiele osób prowadzących własną działalność, zwłaszcza w momencie, kiedy zaczyna się ona rozrastać, decyduje się na ustanowienie dla siebie pensji. Wszystkie przychody ją przewyższające są wtedy przeznaczane wyłącznie na wydatki firmowe. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że przypadkowo wydamy zbyt dużo.

 

Przygotuj się na ciężką pracę

Prowadzenie firmy - ciężka praca

Prowadzenie firmy to nie zabawa, a chociaż pasja jest bardzo pomocna przy rozwijaniu własnego biznesu, sama w sobie niewiele nam da. Podstawą sukcesu jest bowiem ciężka praca, zwłaszcza na początku.

Może się okazać, że podczas gdy pracując na etacie spędzaliśmy w pracy osiem godzin dziennie, prowadząc biznes będziemy musieli poświęcać na niego nawet po kilkanaście godzin na dobę. Jeśli zabraknie nam samodyscypliny, zaangażowania i poświęcenia, szybko przekonamy się, że nikt za nas naszych obowiązków nie wykona.

Prowadzenie biznesu ma pewną dużą zaletę – często pozwala nam na posiadanie elastycznych godzin pracy. Jednak może się to obrócić w wadę, jeżeli z tego powodu ciężko będzie się nam skoncentrować i zamiast pracować, zajmiemy się innymi zajęciami.

Dlatego też tak istotna jest odpowiednia organizacja. Warto wyznaczyć sobie godziny, w których będziemy pracować i ustawić sobie przypomnienia (na przykład w telefonie), które nie pozwolą nam o tym zapomnieć. Ponadto, jeżeli pracujemy w domu, dobrym pomysłem może być umieszczenie w jednym pomieszczeniu biura, pozbawionego rozpraszaczy, które być może znajdują się w sypialni czy salonie.

Jak prowadzić firmę? Nie bój się inwestycji

Część przedsiębiorców wszystkie „wolne” dochody biznesu przeznacza na swoje prywatne wydatki, a inwestycji nie przeprowadza wcale lub bardzo rzadko. Jest to błąd, ponieważ brak inwestycji nie dość, że nie pozwoli nam się rozwijać i więcej zarabiać, to może w pewnym momencie zepchnąć nas w tył za konkurencją, na przykład pod względem technologicznym.

Nie chodzi o to, aby inwestować każdy grosz, i to jeszcze w projekty o wysokim stopniu ryzyka. Nie można jednak również bać się inwestycji i ich unikać. Konieczne będzie wypracowanie balansu, który w każdej firmie może objawiać się nieco inaczej, w zależności między innymi od branży i dochodów.

Czy warto samemu się rozliczać?

Usługi księgowe nie są tanie, a dostęp do specjalnych narzędzi do samodzielnego rozliczania dla przedsiębiorców – łatwiejszy niż kiedykolwiek. Możemy się wobec tego zastanawiać, zwłaszcza na początku, nad samodzielnym rozliczaniem swojej działalności.

Musimy jednak pamiętać, że podczas gdy jesteśmy pracownikiem, to pracodawca odpowiada między innymi za nasze składki ZUS czy zaliczki na podatek dochodowy. Sami nie musimy się niczym martwić i jedyne, co nam pozostaje, to złożenie co roku deklaracji podatkowej, co można obecnie zrobić bardzo szybko i prosto przez Internet. Co oczywiste, w przypadku przedsiębiorców sprawa wygląda inaczej.

To my musimy sami dopilnować, aby wszystko trafiło w odpowiednie miejsca na czas i, co najważniejsze, aby nie zostały popełnione jakiekolwiek błędy. Jeśli zdarzy nam się potknąć, ryzykujemy poważnymi i nieprzyjemnymi konsekwencjami. O ile nie mamy kwalifikacji i doświadczenia w księgowości, ryzyko, że zdarzy nam się potknąć w gąszczu przepisów, może być spore. Zwłaszcza, jeśli na przykład mamy dużo kosztów i faktur do rozliczenia.

Nie oznacza to, że samodzielne rozliczanie się to zawsze zły pomysł. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku małych firm, gdzie klientów jest niewiele, więc nie będziemy mieli prawdopodobnie do czynienia z żadnymi pułapkami prawnymi ani skomplikowanymi, niejasnymi sytuacjami. Większe lub bardziej złożone firmy za to zdecydowanie powinny zatrudnić księgową lub zlecić rozliczanie przedsiębiorstwa księgowej zewnętrznej.

Deleguj zadania

Jak prowadzić firmę -  wyznaczanie zadań

Jak prowadzić biznes? Deleguj działania, zwłaszcza te, które wymagają dużo czasu, a mało umiejętności. Robienie wszystkiego samemu jest tańsze (chociaż zabiera nam sporo czasu, który mógłby zostać spożytkowany produktywniej, więc też niekoniecznie) niż zatrudnianie pracowników niż outsourcing. W ten sposób mamy też całkowitą kontrolę nad wszystkimi działaniami w firmie i nic nas nie zaskoczy. Jednak wbrew pozorom nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Delegując zadania zwalniamy sobie czas, który możemy lepiej wykorzystać. Ponadto nie we wszystkim można być specjalistą, więc są pewnie niektóre obszary, którymi zająłby się za nas lepiej ktoś inny. Na dłuższą metę nie da się zresztą ominąć delegowania, ponieważ bardziej dochodowa i rozrastająca się firma oznacza większą ilość projektów i większe ich rozmiary. Choćbyśmy bardzo chcieli, w pewnym momencie nie podołamy ze wszystkim samodzielnie.

Prowadzenie firmy – podsumowanie

Wiemy już wstępnie, jak prowadzić firmę. W praktyce oczywiście prowadzenie firmy jest niezwykle skomplikowane i ciężko byłoby zawrzeć w jednym artykule całą wiedzę, która mogłaby się nam kiedykolwiek przydać. Powyższe wskazówki jednak niewątpliwie okażą się przydatne, zwłaszcza na początku, i są dobrym fundamentem, na którym powinniśmy cały czas budować.