Jak zapłacić mandat przelewem? Poradnik krok po kroku

Jak zapłacić mandat przelewem? Poradnik krok po kroku

18 czerwca 2020 0 przez Redakcja Finanse.net.pl

Otrzymanie mandatu zdarza się nawet najlepszym. Nie ważne jednak czy jest on za złe parkowanie, przekroczenie prędkości czy też wymuszenie pierwszeństwa – zawsze warto go zapłacić jak najszybciej, aby później nie mieć problemów. Jeśli nie możesz zrobić tego zaraz po przyjęciu kary, najwygodniejszym sposobem będzie zrobienie przelewu przez internet. Zobacz jak zapłacić mandat przelewem i jak powinna przebiegać cała ta procedura.

Opłacenie mandatu – podstawowe informacje

Jeśli jesteś kierowcą, to z pewnością wiesz, że policjant policjantowi nierówny. Niekiedy nasze wykroczenie skończy się jedynie na pouczeniu i będziemy mogli odjechać dalej bez opustoszałego portfela. Czasem jednak nie będziemy mieli szczęścia i będziemy musieli zapłacić kilkadziesiąt lub kilkaset złotych kary za złamanie prawa drogowego. Najważniejsze jest to, aby mandat zapłacić w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Możesz to zrobić na miejscu, jeśli funkcjonariusze mają terminal lub dokonać przelewu w placówce pocztowej, lub w banku. Od kilku lat masz także możliwość zapłacenia kary drogą elektroniczną. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musisz wychodzić z domu, aby zapłacić swoją karę.

Jeśli uważasz, że mandat został Ci przyznany bezzasadnie, to masz prawo odmówić jego przyjęcia. W takiej sytuacji sprawą zajmuje się sąd, a do kwoty mandatu dochodzą również koszty postępowania. Dlatego, jeśli złamałeś jakiś przepis i zostałeś na tym przyłapany, to lepiej wyciągnąć wnioski i zapłacić karę. Płacenie mandatu przelewem nie jest trudne i każda osoba, która miała już styczność z płatnościami internetowymi, powinna sobie z tym poradzić.

Jak zrobić przelew za mandat?

Opłacenie mandatu online jest darmowe, szybkie oraz wygodne. Jeśli wiesz jak zrobić przelew bankowy poprzez aplikację mobilną lub stronę internetową, to właśnie teraz przyda Ci się ta wiedza. Musisz pamiętać jedynie o tym, aby wybrać opcję przelewu do Urzędu Skarbowego.

Krok 1: Zaloguj się do bankowości elektronicznej swojego banku

Krok 2: Wybierz opcję „Przelew do Urzędu Skarbowego” lub „Przelew podatkowy”. W zależności od banku sformułowania mogą się od siebie różnić, ale nie powinieneś mieć problemu z tym, aby rozpoznać, która opcja jest Ci akurat potrzebna.

Krok 3: Musisz wybrać z dostępnej listy właściwy Urząd Skarbowy. W przypadku mandatu jest to Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu. Jego dane to: Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu, ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole, numer rachunku bankowego: 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000. Powinny Ci się one pokazać w odpowiednich miejscach formularza przelewu.

Krok 4: W polu „numer identyfikacyjny” wpisz swój PESEL. W polu „Identyfikacja zobowiązania” wpisz serię oraz numer mandatu. Na koniec wpisz kwotę mandatu.

Krok 5: Sprawdź, czy wszystkie dane, które wprowadziłeś, są poprawne i zatwierdź swój przelew.

Warto dokładnie sprawdzić, czy wszystkie pola wypełniłeś poprawnie. Zwróć uwagę na numer konta bankowego, na jaki mają trafić pieniądze. Znajdziesz go na mandacie w polu A i B oraz na stronie US. Płacenie mandatu przelewem zajmie Ci maksymalnie 5 minut.

Co grozi za niezapłacenie mandatu?

Skoro już wiesz jak zapłacić mandat, to warto wiedzieć też co może Ci grozić za jego niezapłacenie. W momencie, gdy przyjmiesz mandat, staje się on prawomocny i nie możesz już negocjować jego wysokości. Tak jak wspomnieliśmy, będziesz mieć 7 dni na jego zapłacenie. Jeśli tego nie zrobisz, to już po kilkunastu dniach Urząd Skarbowy może wszcząć wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne. Najczęściej jednak wszystko nie odbywa się aż tak szybko, jednak nie oznacza to, że możesz zwlekać z zapłaceniem kary. Z pewnością otrzymasz wezwania do zapłaty. Kwota mandatu może też zostać pobrana z nadpłaty Twojego podatku. Jeśli jednak nie otrzymałeś zwrotu podatku, to Urząd Skarbowy może zająć Twoje wynagrodzenie bądź emeryturę. Są to jednak ekstremalne sytuacje i nie warto do nich dopuszczać.