Kredyt hipoteczny a wymagane dokumenty

Kredyt hipoteczny a wymagane dokumenty

27/06/2018 0 przez admin

Kredyt hipoteczny to dla wielu osób jedyny sposób na kupno własnego, wymarzonego mieszkania. Niestety nie jest udzielany od ręki, bez zbędnych formalności, BIK, KRD i innej, wydawać by się mogło, zbędnej biurokracji. Wiąże się z szeregiem dokumentów, jakie trzeba dostarczyć w określonym czasie. Poza tym i tak jest przyznawany tylko wybranym osobom.

Sprawdź, jakich dokumentów będziesz potrzebował do kredytu hipotecznego.

Przyszły kredytobiorca musi dostarczyć do banku dokumenty osobowe.

Wśród nich znajdują się przede wszystkim druki bankowe, a więc wniosek wraz z załącznikami.

Ponadto musi okazać dowód osobisty, drugi dokument tożsamości ze zdjęciem, skrócony odpis aktu małżeństwa oraz aktu urodzenia dziecka. Takie oczekiwania ma większość banków.

Innym dokumentem jest umowa rozdzielczości majątkowej i to w formie aktu notarialnego. Jeżeli kredytobiorca jest po rozwodzie, także wyrok rozwodowy.

Gdy o kredyt ubiega się osoba, która ma umowę o pracę na czas nieokreślony, określony lub kontrakt menadżerski, powinna dostarczyć do banku zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach. Zwykle każdy bank ma swój wzór.

Poza tym musi przekazać pełny wyciąg z rachunku bankowego, na który regularnie wpływa wynagrodzenie. Dodatkowo kredytobiorca powinien okazać wyciągi ze wszystkich pozostałych kont osobistych.

Wymagane jest również zaświadczenie z ZUS o wysokości podstawy, od której odprowadzane są składki.

Banki oczekują przekazania też takich dokumentów jak PIT37 za poprzedni rok, czasem dwa lata oraz świadectwo pracy.

Warunkiem rozpatrzenia wniosku kredytobiorcy jest dostarczenie oświadczenia od pracodawcy o braku przeciwwskazań do przedłużenia umowy o pracę oraz aneksu do umowy o pracę, który potwierdza podwyżkę, jeżeli ta miała miejsce w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Kto może się starać o kredyt hipoteczny

Innych dokumentów bank potrzebuje, gdy kredytobiorca prowadzi działalność gospodarczą (ogólnie, KPiR, pełna księgowość), działalność gospodarczą rozliczaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego, działalność gospodarczą rozliczaną w formie karty podatkowej.

Innych dokumentów może wymagać od osób, które wykonują pracę na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenie czy umowy świadczenia usług.

O kredyt hipoteczny mogą ubiegać się emeryci i renciści. Od nich bank też oczekuje konkretnych dokumentów, nieco innych niż od pozostałych klientów.

Banki oczekują szeregu dokumentów związanych z samą nieruchomością. Dotyczą one mieszkania lub domu na rynku pierwotnym i wtórnym, działki budowlanej, budowy domu, remontu lub wykończenia nieruchomości, spłaty kredytu hipotecznego w innym banku, konsolidacji kredytu zbywcy zabezpieczonego na kupowanej nieruchomości, a także konsolidacji zobowiązań niezabezpieczonych hipotecznie. Poza tym należy przekazać zdjęcia nieruchomości.

Z reguły większość banków ma takie same oczekiwania względem niezbędnych dokumentów potrzebnych do kredytu hipotecznego. Jednak wziąć pod uwagę należy to, że każdy bank może potrzebować czegoś więcej. Warto więc wybrać się do konkretnej placówki bankowej i zapytać o szczegóły. Sprawdzić je można również w Internecie – to znacznie wygodniejsza opcja.

Dokumenty do kredytu hipotecznego

Zobacz również: porównywarka kredytów gotówkowych.

  • 1
  •  
  •  
  •