Leasing samochodowy wciąż najpopularniejszy

Leasing samochodowy wciąż najpopularniejszy

3 grudnia 2017 0 przez Redakcja Finanse.net.pl

Choć leasing jako taki pozwala wydzierżawić praktycznie dowolny przedmiot spełniający kryteria „rzeczy trwałej”, co określone dokładnie jest w przepisach Kodeksu Cywilnego, nie ulega wątpliwości, iż najpopularniejszym przedmiotem leasingu wśród osób nim zainteresowanych były, są i jeszcze długo pozostaną samochody.

Leasing samochodowy cieszy się największym zainteresowaniem od wielu lat, a największą grupą przedsiębiorców z niego korzystających są z naturalnych względów transportowcy.

Dla firm zajmujących się czy to usługami transportowymi (rzeczy materialne i niematerialne), czy to usługami przewozowymi (ludzie), leasing stanowi idealne rozwiązanie zarówno na start działalności jak i na jej rozwój, czy poszerzenie w późniejszym etapie.

Nie ulega wątpliwości, iż samochody są dobrem dosyć kosztownym, zwłaszcza jeśli chodzi o samochody ciężarowe, przeznaczone typowo pod usługi o charakterze transportowym. Inwestycja w tego rodzaju sprzęt wymaga znaczących środków finansowych, a jak wiadomo na taki wydatek pozwolić sobie mogą nieliczni.

Dużo korzystniejszym rozwiązaniem dla firm z branży transportowej jest leasing.

Wydzierżawienie niezbędnej floty pojazdów jest z finansowego punktu widzenia dużo korzystniejsze niż jej bezpośredni zakup. W tym drugim przypadku jednorazowy koszt rzędu kilkuset tysięcy, czy nawet kilku milionów złotych jest bez wątpienia odczuwalny, nawet dla firm o wyrobionej marce i ugruntowanej pozycji na rynku.

Leasing z kolei pozwala te koszty rozłożyć w czasie, dzięki czemu potencjalny wydatek stanowi dużo mniejsze obciążenie dla firmowego budżetu bowiem sprowadza się jedynie do comiesięcznego regulowania rat leasingowych co bez wątpienia ma dużo korzystniejszy wpływ na kondycję finansową firmy niż sytuacja, w której zarządzający decydują się na tradycyjny zakup po cenach rynkowych.

Firmy dostrzegają korzyści płynące z możliwości wydzierżawienia pojazdów dlatego też nie dziwi fakt, iż systematycznie rośnie popularność leasingu samochodowego, zwłaszcza w odniesieniu do branży transportowej.

Z tej formy finansowania inwestycji korzystają zarówno giganci rynkowi, jak również drobni przedsiębiorcy specjalizujący się między innymi w usługach przewozowych o zasięgu lokalnym. W tej branży inwestycja w sprzęt jest niezbędna bowiem na flotę pojazdów musi się składać nie tylko konkretna ich liczba, ale również muszą to być pojazdy spełniające odpowiednie standardy, wymogi bezpieczeństwa, itp.

Dlatego przedsiębiorcy muszą się liczyć z tego typu wydatkami praktycznie przez cały czas prowadzenia działalności.

Stąd nie dziwi popularność leasingu, bowiem jako narzędzie pozwalające ograniczyć koszty własne do minimum sprawdza się tutaj wręcz znakomicie.

Mało kto jest w stanie sobie pozwolić na cykliczne inwestycje w kosztowny sprzęt opierając się wyłącznie na własnych środkach. Wspomaganie się alternatywnymi źródłami finansowania jest w branży transportowej czymś naturalnym i niemalże oczywistym.

Tylko w ten sposób można skutecznie konkurować na rynku zachowując jednocześnie wyważony kompromis między poziomem wydatków na inwestycje a jakością sprzętu niezbędnego w prowadzeniu określonej działalności. Leasing bez wątpienia ten kompromis zapewnia, stąd też nie dziwi jego rosnąca popularność.