Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz ubiegać się o kredyt gotówkowy?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz ubiegać się o kredyt gotówkowy?

27 grudnia 2017 0 przez Redakcja

Kredyt gotówkowy to stosunkowo prosty i szybki sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Współcześnie niemal każdy bank ma w swojej ofercie tego typu kredyty. Dużą zaletą kredytów gotówkowych jest fakt, że możemy pożyczać nawet niewielkie sumy pieniędzy. Zanim jednak zdecydujemy się ubiegać o kredyt, powinniśmy zdobyć wiedzę pozwalającą uniknąć wielu błędów, które w przyszłości mogą nas wiele kosztować.

Kto może liczyć na kredyt gotówkowy?

Zanim udamy się do banku musimy zdawać sobie sprawę, że żeby otrzymać kredyt, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Banki działają w oparciu o prawo bankowe, które zmusza je do szczegółowej weryfikacji potencjalnych kredytobiorców.

Warunkiem koniecznym do ubiegania się o pieniądze w większości banków jest polskie obywatelstwo, a także zameldowanie w Polsce. Placówki, które udzielają kredytów obcokrajowcom będą wymagały od nich zagranicznego dowodu osobistego lub karty pobytu. Zanim udamy się do banku koniecznie postarajmy się o dokumenty, które będą potwierdzeniem naszych stałych dochodów.

Nie trzeba chyba wspominać, że o kredyt gotówkowy, jak i inne formy pożyczek mogą ubiegać się jedynie osoby pełnoletnie.

W przypadku kredytów bankowych niezmiernie ważna jest nasza historia kredytowa. Jeżeli jest ona pozytywna – możemy liczyć na kredyt na atrakcyjnych warunkach. W przypadku złej historii kredytowej większość banków nie podejmie z nami współpracy.

Czym się kierować przy wyborze kredytu gotówkowego?

Chyba każdemu zależy na uzyskaniu jak najatrakcyjniejszego, a więc najtańszego kredytu. Zanim zaczniemy ubiegać się o dodatkowe środki finansowe, zdajmy sobie sprawę, że kredyty na tę samą kwotę i z takim samym terminem spłaty będą rozmaicie wyceniane przez poszczególne banki.

Co robić w sytuacji, kiedy nie wiemy jaki bank posiada najlepsze warunki finansowe. Niestety nie ma innej drogi jak porównywanie możliwie jak największej liczby ofert. Jednocześnie nie jest dobrym pomysłem ubieganie się o kredyt w kilku bankach w celu sprawdzenia jakie warunki nam one zaoferują.

Powinniśmy mieć świadomość, że wszystkie nasze zapytania są rejestrowane przez Biuro Informacji Kredytowej, do którego instytucje finansowe mają dostęp. Im jest ich więcej, tym mniejsze szanse mamy na otrzymanie pieniędzy.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z porównywarek kredytów dostępnych w internecie lub jeżeli nie mamy do nich zaufania – samodzielne wyszukiwanie i zestawianie ofert.

Porównujmy tylko całkowite koszty kredytu.

Tym co powinniśmy brać pod uwagę podczas porównywania ofert różnych banków są całkowite koszty kredytu. Znajomość stopy RRSO pozwala nam poznać nie tylko oprocentowanie kredytu, ale dodatkowo prowizję, wszystkie opłaty pobierane przez bank, jak również wysokości opłat, które trzeba uiścić, żeby otrzymać kredyt.

Przez zaciągnięciem kredytu należy także dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy rzeczywiście jesteśmy pewni, że spłacimy całe zobowiązanie w terminie. Jeżeli nie mamy takiej pewności, znacznie lepiej jest poszukać innego źródła gotówki.