Spis najważniejszych ulg podatkowych

Spis najważniejszych ulg podatkowych

2 lutego 2022 0 przez Redakcja

Początek roku to dla wielu podatników stresujący czas związany z rozliczaniem swojej deklaracji podatkowej. Na szczęście Ministerstwo Finansów regularnie wprowadza możliwość odliczenia od podatku wielu ulg, które nieco zmniejszają całkowitą wysokość podatku od dochodów, które osiągnęliśmy w ubiegłym roku kalendarzowym. Jakie są najpopularniejsze ulgi podatkowe? Sprawdźmy.

Ulga prorodzinna

Ulgi w PIT-37 to integralna część składania deklaracji, w której możemy nieco odciążyć wartość podatku od dochodów, wykorzystując oficjalne możliwości na odliczenie od sumy podatku pewnych konkretnych wartości. Jedną z najczęściej wykorzystywanych przez Polaków ulg jest ulga prorodzinna. Przysługuje ona wszystkim podatnikom, którzy dysponują władzą rodzicielską oraz osobom prawnie opiekującym się dzieckiem. Ulga przysługuje na każde z dzieci, z tym jednak warunkiem, że ulga na jedno dziecko jest dostępna jedynie z limitem dochodu. Miesięczna wartość odliczenia od podatku to 92.67 na pierwsze i drugie dziecko, 166.67 złotych na trzecie dziecko i 225 złotych na czwarte i każde następne dziecko. 

Ulga rehabilitacyjna 

Ulga rehabilitacyjna to ulga, która jest możliwa do wykorzystania przez osoby niepełnosprawne. Od podatku odlicza się koszty związane z zapewnieniem normalnego funkcjonowania, w co wchodzi opłacenie przewodników (2280 złotych), wydatki na samochód (2280 złotych), a także utrzymanie psa asystującego (2280 złotych). W ramach ulgi mamy podatnik może również wykorzystać ulgę na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, jeśli jest to niezbędne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. 

Ulga na internet

Ulga na internet to ulga, która umożliwia odliczenie od podatku części kosztów poniesionych z tytułu korzystania z internetu. Ulga na internet jest możliwa do wykorzystania jedynie dwa lata z rzędu, a maksymalna kwota odliczenia wynosi 760 złotych. W niektórych sytuacjach wykorzystanie ulgi na internet może wymagać potwierdzenia w postaci udokumentowania faktycznie poniesionych kosztów. 

Ulga termomodernizacyjna

Jedna z najnowszych ulg, czyli ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie od podatku części kosztów poniesionych z tytułu realizacji inwestycji termomodernizacyjnej. Wymiana pieca, ocieplenie domu, zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej lub pompy ciepła to tylko nieliczne z powodów do wykorzystania ulgi termomodernizacyjnej. Warto przy tym pamiętać, że ulga jest możliwa do zastosowania jedynie dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych domów, a także w przypadku, gdy prace zakończyły się w okresie 3 kolejnych lat od końca roku, w którym realny wydatek był poniesiony.