Wady i zalety korzystania z kredytu

Wady i zalety korzystania z kredytu

7 marca 2018 0 przez Redakcja

Kredyt to wsparcie finansowe, które udziela bank wszystkim potrzebującym i zarazem mającym zdolność kredytową. Na tę ofertę decyduje się dziś wielu ludzi i to z przeróżnych powodów. Wakacje, wyjazd dziecka, leczenie, remont mieszkania, zakup mieszkania, czy budowa domu, naprawa samochodu – wymieniać można w nieskończoność.W każdym razie nie zawsze są to powody typu „życia i śmierci”.

Czasem po prostu ktoś ma ochotę, choć raz skorzystać z tego życia i wybrać się za granicę na długi wypoczynek. Wówczas kredyt jest mu bardzo pomocny i zarazem pozwala na natychmiastowy wyjazd. Tylko – czy to korzystne rozwiązanie?

Wady korzystania z kredytu

Kredyt to pieniądze, które kredytobiorca musi zwrócić wraz z odsetkami i pozostałymi opłatami. Dlatego z jego konta ubędzie zdecydowanie więcej gotówki. To podstawowa wada zadłużania się w ten sposób. Kolejną jest to, że trudno jest przewidzieć przyszłość. Biorąc kredyt, wydaje się, że ze spłatą nie będzie problemu, tymczasem już po upływie kilku miesięcy może okazać się zupełnie inaczej.

Problemy ze spłatą miesięcznych rat to wzrost odsetek i kolejne kłopoty. Bank może zgłosić sprawę do komornika, a ten zacznie odbierać gotówkę w przedmiotach. Sprzęt, samochód, nieruchomości – wszystko zależy od kwoty zadłużenia. W każdym razie bank na tym nie straci, a kredytobiorca może znaleźć się w fatalnej sytuacji.

Minusem kredytu jest to, że problemy ze spłatą jednego zobowiązania zapisują się w historii kredytowej kredytobiorcy. Jeżeli ten będzie chciał w przyszłości wziąć kolejny kredyt, może go już nie dostać. Niektórym nie podoba się to, że kredyt muszą zwracać w określonych ratach, każdego miesiąca. Nawet jeżeli spłacą kilka rat naraz, kwota odsetek się nie zmniejszy.

Poza tym kredyt to szereg formalności. Trzeba udać się do kilku banków, porównać oferty, dostarczyć odpowiednie dokumenty, odczekać określony czas, a dopiero później można podpisać umowę i pozyskać pieniądze. Nikt nie daje pieniędzy od ręki.

Zalety korzystania z kredytu

Kredyt to szansa na sfinansowanie swoich potrzeb. Jeżeli remont kosztuje 10 000 zł, to trudno jest tę sumę uzbierać w krótkim czasie. Lepiej wziąć kredyt i spłacać go w określonych, miesięcznych ratach.

Zaletą kredytu jest również to, że nie trzeba pożyczać u znajomych, a co więcej, ci nawet nie muszą wiedzieć o naszym zadłużeniu. Tylko właśnie dzięki kredytom można osiągnąć cele i zrealizować plany, na które zwykle nie ma się pieniędzy. Nie chodzi tu tylko o osoby prywatne, ale również o firmy. Gdyby nie kredyty, przeprowadzanie inwestycji byłoby wręcz niemożliwe. To za kredyt ludzie kupują mieszkania i budują domy. Dzięki tym pieniądzom mogą realizować potrzeby i marzenia natychmiast.

Kredyt ma wiele zalet i wad. Warto z niego korzystać i niekoniecznie. Wszystko zależy od sytuacji. Jeżeli ktoś jest zdolny do miesięcznego zwracania gotówki wraz z odsetkami, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrealizował swoje plany od razu i nie czekał na moment, w którym zbierze całą sumę pieniędzy. Jeżeli zaś ktoś nie jest pewny, czy będzie w stanie spłacać kredyt, powinien zrezygnować i to dla własnego dobra.

W celu porównania i wyboru najlepszego kredytu można skorzystać z porównywarki kredytowej. Jest to świetne narzędzie dostępne online, które pomoże nam w wyborze najkorzystniejszego kredytu a dodatkowo jest bezpłatne!