Wybór najlepszej karty kredytowej – na co zwrócić uwagę

Wybór najlepszej karty kredytowej – na co zwrócić uwagę

18 czerwca 2018 2 przez Redakcja

Aktualnie na rynku działa wiele banków i instytucji, które wydają karty kredytowe. Mają one dobre i złe strony, chyba tak, jak większość produktów i usług finansowych. W rękach osoby, która potrafi świadomie i mądrze z nich korzystać, jest bardzo przydatna i pozytywnie postrzegana przez odbiorców. Jeżeli jednak korzysta z niej osoba, która nie potrafi zachować umiaru w wydawaniu pieniędzy, nie sprawuje kontroli nad stanem swoich finansów, karta może stanowić poważne zagrożenie.

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa jest zarazem kartą płatniczą, której wydanie jest związane z przyznaniem tak zwanego limitu kredytowego. To w ramach tego limitu rozliczane są wszystkie operacje wykonane przez posiadacza. Wspomniany limit jest oprocentowany i to zwykle wyżej niż linie kredytowe, jakie banki przyznają do rachunku bieżącego czy oszczędnościowo-rozliczeniowego. Korzystanie z karty kredytowej wiąże się z pewnymi opłatami. Niekiedy bank nalicza je, nawet kiedy posiadacz w ogóle z tej karty nie korzysta. Właśnie chociażby ze względu na opłaty, trzeba poważnie zastanowić się nad wyborem konkretnej karty kredytowej i przede wszystkim instytucji, która je oferuje. A jest ich całkiem sporo.

Koszty karty kredytowej – o tym nie mówią!

Karty kredytowe z reguły najbardziej różnią się pod względem kosztów. Dlatego zanim ktokolwiek zdecyduje się na kartę i dokona wyboru, powinien w pierwszej kolejności ustalić, jakie jest oprocentowanie zakupów i wpłat z karty kredytowej. W tym przypadku im niższa jest stopa procentowa, tym korzystniej dla posiadacza karty. Trzeba też koniecznie sprawdzić, czy karta ma ustaloną opłatę roczną.

Zdarzają się karty, które kosztują nawet kilkaset złotych rocznie. Obowiązkowo przed dokonaniem wyboru karty trzeba sprawdzić okres bezodsetkowy. Czasem bank lub firma nie nalicza opłaty, jeżeli dług jest spłacany po 30, 45 czy 60 dniach.

Warto też zwrócić uwagę na limit kredytowy. Może on wahać się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Posiadanie karty kredytowej to szereg kosztów. Kolejnym z nich jest opłata za wybieranie pieniędzy z bankomatu.

Karta kredytowa to nie tylko płatności bezgotówkowe, ale również możliwość wybierania gotówki z bankomatu. Niektórzy korzystają z karty kredytowej za granicą. Warto zorientować się, jakie wiążą się z tym koszty i czy w ogóle jest możliwość korzystania z tej karty poza granicami kraju, ponieważ niektóre karty na to nie pozwalają.

Poza kosztami warto jeszcze sprawdzić, czy posiadanie karty kredytowej daje inne, dodatkowe korzyści. Niektóre karty przykładowo pozwalają uzyskać rabaty na loty, hotele czy nawet na paliwo.

Wybór karty kredytowej wbrew pozorom nie jest prosty, a już na pewno zajmuje dużo czasu. Warto posłużyć się profesjonalną porównywarką kart kredytowych, co z pewnością ten wybór ułatwi i zdecydowanie usprawni. To jeden z najlepszych sposobów na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Ponadto jest miejscem, które gromadzi informacje o firmach i bankach oferujących tego rodzaju rozwiązania. Łatwiej jest wobec tego do nich dotrzeć.